Je libo foie gras z týraných hus a kachen?

Tučná husí či kachní játra, honosně nazývaná foie gras, jsou luxusní pochoutkou, stejně jako kaviár či lanýže. Labužníci buď netuší, jak zvířata při výkrmu trpí, nebo je to nezajímá, a tak je foie gras stále žádaným pokrmem. Proto se Čína chystá otevřít největší farmu na chov hus a kachen a továrnu na výrobu foie gras.

Největší husí a kachní farma a továrna na výrobu foie gras (čte se foa gras) by vbrzku měla vzniknout na březích jezera Pcho-jang v čínské provincii Ťiang-si. Vznik kolosu, který by měl ročně odchovat dva miliony hus a osm milionů kachen, už sto miliony dolarů podpořila investiční firma Creek Project Investments z Velké Británie.

Organizace na ochranu zvířat, včetně české Svobody zvířat, chtějí zapůsobit na čínskou vládu a žádají všechny, kterým není týrání zvířat lhostejné, aby podepsali petici proti vzniku obří farmy.

 

 

Proč chov hus a kachen na foie gras budí odpor ochránců zvířat?

Značné kontroverze (nejen ze strany ochránců zvířat) vyvolává především způsob chovu a zejména pak technika výkrmu zvířat.

Ukázka výkrmu husy. Klikněte pro zvětšení.

Jak již bylo uvedeno, foie gras jsou ztučnělá játra vodních ptáků, především kachen a hus. Oproti játrům zdravých a běžně chovaných kachen a hus, která obsahují kolem 5 % tuku, obsahují foie gras 50 % tuku. Aby játra takto ztučněla, jsou husy a kachny chovány na velmi malém prostoru, aby měly co nejméně pohybu a rychleji ‘přibývaly’.

Ještě horší je ale způsob, jakým jsou vykrmovány. Husy a kachny jsou krmeny nuceně (od desátého až čtrnáctého týdne života), a to velmi drastickým způsobem. Dvakrát až třikrát denně jim chovatelé zavádějí do jícnu 20 až 30 centimetrů dlouhou trubici, kterou jim přímo do žaludku vpravují potravu. Při takto nešetrném výkrmu v některých případech může zvířeti dokonce prasknout jícen.

 

V řadě zemí je tento druh chovů zakázán

Podle historiků se vodní ptáci tímto způsobem vykrmovali už před 5000 lety, což ale není argumentem pro zachování tohoto typu chovů. V řadě světových zemí je výkrm hus a kachen za účelem produkce foie gras zakázán.

Kromě České republiky je to Velká Británie, Německo, Dánsko, Itálie, Polsko, Argentina, Izrael či Kalifornie (ta však byla v zákazu mnohem důslednější a kromě chovu zakazuje i prodej foie gras).

Evropská unie plánuje, že od roku 2019 produkci foie gras úplně zastaví. Například Maďarsko, které je jejím členem, kdysi bývalo jednou ze světových velmocí v produkci ztučnělých husích a kachních jater. Nyní ji postupně snižuje. První pozici na světovém trhu si však stále drží Francie, která ročně vyprodukuje zhruba 20 tisíc tun foie gras.

 

Foie gras - tučná husí/kachní játra. Odborníci varují, že mohou být toxická. Překrmování, které je podstatou chovu hus a kachen na foie gras, podle vědců u jater ptáků vyvolává zvýšenou produkci toxinů. Husy a kachny z čínských chovů jsou prý navíc krmené plesnivým obilím, které samo o sobě obsahuje velké množství škodlivin.

 

Foto: ricksteves.com, animalpress.com, wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *