V přírodě nepouštějte psy z vodítka a nedotýkejte se opuštěných mláďat

Jaro je v plném proudu a zvěř na svět přivádí mláďata. Ta ohrožují pobíhající psi a neznalí lidé, kteří mladé bez matky automaticky považují za opuštěné a odnášejí je z místa.

Na některých místech, především na Domažlicku, se můžete při procházkách s pejskem setkat v lesích s varovnými cedulemi. Vyvěšují je myslivci, kteří chtějí upozornit na fakt, že volně pobíhající pes může v tuto dobu napáchat velké škody.

 

 

Od opuštěných mláďat dál!

Pes puštěný z vodítka může narušit hnízda bažantů, honit hnízdící kachny a tak dále. Pokud například pes začne honit březí srnu, připravuje ji o potřebnou energii. Ještě větším problémem je, když pes najde mláďata. Možná namítnete, že váš pes by jim neublížil, skutečnost je ale taková, že už jeho (nebo i vaše) pachová stopa v blízkosti mláďat může matku odradit od péče o ně.

Stejně tak myslivci nabádají každého, kdo by v přírodě nalezl opuštěné mládě, aby jej nechal na místě a nepřibližoval se k němu. U některých druhů zvířat, například u zajíců, matka mláďata dočasně opouští, aby k nim svým pachem nevábila predátory. Pravidelně se k nim ale vrací.

“Proto upozorňujeme všechny návštěvníky lesa, aby v případě, že zahlédnou opuštěné mládě, se k němu nepřibližovali a případně o jeho výskytu informovali myslivce,” upozorňuje Petr Kopf, člen Okresního mysliveckého spolku v Domažlicích.

 

Za škody napáchané psem nese odpovědnost páníček

Varování je určeno pejskařům z celé republiky. Je samozřejmostí, že pes se potřebuje při procházce pořádně proběhnout, pouštějte ho ale jen v místech, kde máte jistotu, že nemůže napáchat škody. V opačném případě ponesete trestní odpovědnost.

Navíc myslivci upozorňují, že nemohou ručit za to, že někteří kolegové nesáhnou po pušce, když v tomto období uvidí v přírodě volně pobíhajícího psa.

 

Video: První krůčky malého srnčete

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *