Netopýři po milionech hynou na syndrom bílého nosu

USA/Kanada – Plísňové onemocnění, které již zabilo více než 5,5 milionů netopýrů, se dál šíří severní Amerikou. Takzvaný ‘syndrom bílého nosu’, který byl poprvé u netopýrů zaznamenán v New Yorku v roce 2006, je nyní rozšířen ve dvaceti státech USA a čtyřech kanadských provinciích.

Onemocnění, jež způsobuje plíseň Geomyces destructans, se označuje jako ‘syndrom bílého nosu’, protože plíseň napadá především oblast kolem čenichu netopýrů. Vyskytuje se ale i na ušních boltcích a křídlech zvířat. Biologové ji označují za jednu z nejhorších nemocí, která kdy volně žijící živočichy postihla, protože populaci amerických netopýrů zdecimovala nejméně ze dvou třetin.

Problémem je například to, že plíseň budí netopýry ze zimního spánku. Způsobuje totiž dehydrataci. Když se žíznivý netopýr probudí uprostřed zimy, nemůže nalézt dostatek potravy a umírá vyčerpáním a hladem.

 

 

Rána pro ekosystém i zemědělství

Odborníci uvádějí, že nemoc se mezi netopýry šíří závratnou rychlostí. “Nyní máme 19 států, které potvrdily výskyt nemoci, a další stát potvrdil výskyt plísně, která nemoc způsobuje,” říká Ann Froschauer z organizace Fish and Wildlife Service, při níž byl zřízen tým pro koordinaci netopýří nemoci. “Výskyt nemoci nám navíc potvrdily i čtyři kanadské provincie.”

Takto velký úhyn v netopýří populaci je obrovskou ranou pro ekosystém. Jakožto konzumenti hmyzu, jsou netopýři též vítaným společníkem zemědělců, kteří díky nim ušetří na insekticidech až tři miliardy dolarů.

 

Plíseň se objevila i u českých netopýrů

Vědci neustále mapují rozšíření nemoci a snaží se zjistit, odkud pochází. Domnívají se, že má původ v Evropě a do USA ji zavlékli evropští jeskyňáři. S tím v zásadě souhlasí i brněnští vědci, kteří netopýry se syndromem bílého nosu pozorovali dva roky.

V České republice byla plísňová nemoc zjištěna asi u deseti procent netopýří populace a zatím to vypadá, že se nijak razantně nešíří. Oproti tomu v USA už nemoc zdecimovala 90 procent populace netopýrů.

“Zatím jsme nenašli masivní úhyny, k jakým dochází v Americe,” řekl před časem Jan Zukal, chiropterolog z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd v Brně. “Může to mít dva důvody – to, že se naši netopýři s takovou infekcí už v minulosti setkali a mají proti ní potřebné protilátky, nebo to, že jako dlouhověká zvířata neuhynou hned, ale nemoci se kumulují a oni pak zemřou náhle. Podle současných výsledků výzkumu se přikláníme spíše k první možnosti.”

Podle dosavadních poznatků má sice nemoc v ČR větší genetickou rozmanitost, v Americe se ale zřejmě vyskytuje jeden kmen, který je mnohem agresivnější. Nezbývá tedy než doufat, že odborníci co nejdříve najdou protilátku a podaří se jim šíření bílé nemoci u netopýrů zarazit dřív, než bude pozdě.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *