Češi umí třídit jen plasty a papír. Elektronika a baterie končí na skládkách

Za plýtvání surovinami by se dalo označit počínání lidí, kteří, místo aby vysloužilou elektroniku odevzdali do sběrného dvora, ji vyhazují do kontejnerů na komunální odpad. Dala by se totiž recyklovat. Nejinak je tomu i u baterií.

Zatímco do kontejnerů na tříděný odpad odnese každý z nás průměrně 37 kilogramů odpadu ročně, tedy asi dvě třetiny obalů, co se třídění elektroodpadů týče, na evropských žebříčcích ‘třídičů’ propadáme. Za minulý rok každý Čech odevzdal kolem čtyř kilogramů elektroodpadů, což je pouhá třetina z celého množství.

Tristní je, že spotřebiče, které místo ve sběrném dvoře skončí na skládce, páchají škody v přírodě (například z nich uniká množství toxických látek do půdy a následně do spodních vod), a připravují průmysl o cenné suroviny, které se z nich dají získat recyklací.

 

 

Proč lidé netřídí elektroodpad?

Nejčastěji se lidé vymlouvají na to, že v jejich okolí není vhodný kontejner na sběr elektroodpadu. Pravdou je, že takovou nádobu by každý měl mít alespoň 150 metrů od domova, pohodlnost některých z nás je však neomluvitelná.

Za ekologickou likvidaci každého zakoupeného spotřebiče přitom platíme poplatek při jeho pořizování. Částky v závislosti na charakteru spotřebiče činí řádově desetikoruny, ale i stokoruny (viz např. zde). Tento systém mimojiné podle §37, odstavce 4 zákona o odpadech umožňuje spotřebitelům při nákupu nového výrobku prodejci odevzdat k likvidaci použitý.

 

Problém jsou i baterie

Podle statistik každý z nás ročně použije dvanáct baterií. Pouze čtyři z nich ale skončí v tříděném odpadu. Ačkoliv se množství vytříděných baterií zvyšuje, na skládkách jich stále končí spousta.

Jenže obsahují řadu velmi jedovatých látek, které dokážou v přírodě napáchat velké škody. Přitom se vytříděné baterie dají dále využít. Když se rozpustí v hutích, ze získaných kovů lze vyrobit nové baterie nebo třeba části hudebních nástrojů.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *