877 uhynulých delfínů vyplavilo moře v Peru

Peru – Na pláže severního Peru moře v posledních dnech vyplavilo 877 mrtvých delfínů. Úřady a ochránci přírody se nyní přou, co za takto velkým úhynem kytovců stojí. Jednou z možných teorií je hledání podmořských ložisek ropy.

Stává se, že moře na břeh vyplaví mrtvé živočichy, nikdy však ne v tak vysokém počtu jako v tomto případě. Stovky mrtvých delfínů ukazují na to, že příčina bude závažnějšího charakteru.

Podle zástupce ministra životního prostředí Gabriela Quijandria je jednou z příčin úhynu téměř devíti set delfínů virové onemocnění. Ochránci zvířat ale tuto teorii odmítají a tvrdí, že za smrtí kytovců stojí hledání podmořských ložisek ropy.

Carlos Yaipen, ředitel Organizace pro ochranu vodních zvířat (ORCA) uvedl, že těla delfínů vykazují zasažení tlakovou vlnou, což by souvislost s hledáním ropných ložisek potvrzovalo. Ložiska ropy se totiž hledají tak, že je vyvolán výbuch nebo vibrace a následně se měří seismické vlnění.

 

 

Úřady odmítají, že by hledání ropy bylo příčinou

Zástupci ORCA svou domněnku, že delfíny zabil seismický průzkum, dokládají výsledky vyšetřování, které u uhynulých zvířat odhalilo rozsáhlá vnitřní krvácení v uchu, prasklé ušní kosti, plicní rozedmu a bublinky v krvi.

Teorii navíc nahrává fakt, že mrtvé delfíny na severní pobřeží Peru, kde shodou okolností průzkum také probíhal, moře vyplavilo krátce po něm. Peruánské úřady ale teorii zástupců ORCA odmítají, podle nich vyšetřování ve většině případů tuto možnost naopak vyloučilo.

Foto: media.kansascity.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *