Děti i dospělí oslavili o víkendu Den Země – zábavou i prací

Česká republika, stejně jako zbytek světa, si včera připomněla Den Země. Už od soboty po celé zemi probíhaly akce, jejichž účelem bylo pomoci přírodě nebo zábavnou formou ukázat malým i velkým, jak je ochrana životního prostředí důležitá.

Programový ředitel Hnutí Duha, Vojtěch Kotecký, Den Země vnímá jako sympatický jarní den s akcemi, které navozují pohodovou rodinnou atmosféru. “V poslední době to bývají výlety, akce pro rodiny s dětmi, vzdělávací výstavy, přednášky, dny otevřených dveří a podobně. Den Země umožňuje, abychom prožívali naši krajinu, prostředí, ve kterém žijeme, a připomínali si, jak důležité je pro náš život,” uvedl pro Český rozhlas Vojtěch Kotecký.

 

 

Zajímavé akce ke Dni Země

Zajímavý program o vzácných druzích zvířat v neděli nabídlo například Středočeské muzeum v Roztokách, zoologická zahrada v Ostravě připravila program pro rodiny s dětmi, observatoř na Milešovce měla den otevřených dveří. To je jen stručný nástin toho, jak mohli zájemci prožít mezinárodní den Země.

Někde se akce ke Dne Země dokonce konaly už v sobotu. A neměly jen osvětový či zábavný charakter.

Například k úklidu břehů řeky Otavy se v sobotu sešlo v Písku 130 dospělých i dětí. Dobrovolníci nečistili břehy řeky, ale i její přítoky. Odpadky naplnili dva desetikubíkové kontejnery, které pak odvezli na skládku. Široký sortiment odpadků, v němž dominovaly hlavně petlahve, plechovky, cigaretové nedopalky, papírové obaly a poházené sáčky s psími exkrementy, oděvy a kusy nábytku, skoro vnucuje myšlenku, že nejsme národ nijak pořádkumilovný.

Den Země si v sobotu připomněli také v Hradci Králové, přesněji na chráněném území Na Plachtě. Zhruba 150 zájemců pomáhalo s obnovou louky, která je domovem vzácných druhů rostlin i živočichů. Téměř čtyřicetihektarový pozemek, který dříve sloužil jako vojenskécvičiště, dnes poskytuje domov více než 2,5 tisícům druhů vzácných živočichů a osmi stům druhů rostlin.

 

Hodina Země

Akce ke Dni Země se však nevážou jen k datu 22. dubna. Například největší světový happening, Hodina Země, se odehrává už v březnu. Letos proběhl 27. března a světla v rámci akce na hodinu zhaslo na 150 obcí v České republice. Světla stejně tak pozhasínali ve městech dalších 130 zemí světa.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *