Oslava Dne Země: Symbolické projevení úcty Matce Přírodě

Na 22. dubna připadá mezinárodně uznaný Den Země. Jeho cílem je připomenout křehkost planety, která je naší živitelkou i naším domovem. Svátek Země je poměrně mladý, přesto jej dnes laví lidé ve 175 státech světa. Připojte se i vy!

Historie tohoto významného dne se začala psát ve Spojených státech v roce 1970. Tehdy senátor Gaylord Nelson pověřil Denise Hayese, studenta Harvardovy univerzity, aby zorganizoval sérii výukových a protestních akcí, jejichž cílem by byla podpora environmentálního hnutí.

Nutno říci, že tyto akce slavily v USA velký úspěch, a dokonce byly podnětem k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí. Na základě prvního Dne Země došlo rovněž k přijetí několika zákonů důležitých v ochraně životního prostředí, jako je například zákon o čistotě ovzduší, čistotě vody a ohrožených druzích.

Už o 20 let později, tedy v roce 1990, pořádal Denis Hayes oslavu Dne Země na globální úrovni. Tak moc se lidem po celém světě tato iniciativa líbila. Do kampaní pořádaných v rámci Dne Země se zapojilo 200 milionů lidí ze 141 zemí světa. Akce vzbudila například iniciativy za recyklaci a pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, který ořádala OSN o dva roky později.

Den Země dnes slaví více než miliarda lidí ve 175 státech světa a řadí se tak k největším světským svátkům.

 

 

Co podniknout na Den Země?

Při příležitosti Dne Země se v rámci celé České republiky koná řada akcí, které mají zábavnou i poučnou formou přimět obyvatele k zamyšlení nad tím, jak můžeme ochránit křehkou přírodu a zachovat planetu Zemi ‘obyvatelnou’ i pro příští generace. Tyto akce ale nejsou společným projektem několika organizací, jsou pořádané samostatně bez větší propagace. Proto často mnoha z nás jejich konání a smysl uníká.

Právě proto vznikl portál www.denzeme.cz, který slouží jako databáze akcí konaných při příležitosti tohoto významného dne. Sem organizace i jednotlivci mohou přidávat akce, které u příležitosti Dne Země pořádají nebo o jejich konání vědí.

Na těchto stránkách tak můžete i vy jednoduše zjistit, jaká akce se koná nejblíže vašemu bydlišti. Zkuste se tedy podívat, třeba vás pozvánka zaujme a prožijete příjemnou oslavu Dne Země!

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *