Náchodsko a Broumovsko ohrožuje těžba uranu v Polsku a na Mělnicku chtějí zplyňovat uhlí

Ochránci přírody a obyvatelé Náchodska a Broumovska s obavami pohlížejí k polským hranicím. Zastupitelé polského města Radków totiž oznámili, že zahájí geofyzikální průzkum a geologické práce za účelem nalezení ložisek uranu. To samo o sobě nic neznamená, případná těžba uranu by však pro tuto oblast byla těžkou ekologickou ranou.

Je to teprve pár dnů, co si obyvatelé Náchodska a Trutnovska na krátko oddychli poté, co ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil svůj souhlas s průzkumem území na přítomnost břidlicových plynů, a už je tu další hrozba. Tentokrát nejde o ložiska na území České republiky, ale v tak těsném sousedství, že by se naší přírody tak jako tak dotkla.

 

 

Polské město Radków, které leží v těsném sousedství českýh hranic, navíc v sousedský Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, oznámilo svůj úmysl hledat ložiska uranu. Samotný průzkum podle ekologů není zatěžující, vyžaduje jen odebrání vzorků hornin, případná těžba by však vyžadovala loužení za pomoci kyseliny sírové, a to by byla značná zátěž pro zdejší přírodu.

Pracovníci CHKO Broumovsko se proto obrátili na české ministerstvo životního prostředí s požadavkem, aby o záměrech polských sousedů získalo více informací a mohlo tak případně dojít k jednání.

 

Australská firma chce zplyňovat uhlí na Mělnicku

Ani v rámci ČR ale téma těžby neutichá. Nyní je ve hře těžba uhlí na Mělnicku, a to dosti kontroverzní metodou zplyňování. Proti předběžným průzkumným vrtům, které by měla provádět australská společnost Wildhorse Energy, se zvedla silná vlna nevole obyvatel z Mělnicka i z Mladoboleslavska, kteří dokonce sepsali petici.

Wildhorse Energy chce v ČR vyzkoušet metodu, při níž do podzemí sice není vháněna žádná chemikálie, ale uhlí se spaluje přímo ve vrtech, tedy v hloubce až jednoho kilometru. Na povrch se pak čerpá plyn, který se využívá například k výrobě elektrické energie. Takové experimenty ale obyvatelé Mělnicka a Mladoboleslavska odmítají a bojí se, že by mohli dopadnout jako obyvatelé v pensylvánské Centralii (viz video). Vše tak nyní závisí jen na tom, jak rozhodne ministerstvo životního prostředí.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *