Pozor na přírodní kosmetiku! Nemusí být přírodní

Výrobci si jsou dobře vědomi toho, že produkty s označením BIO, přírodní a ekologický se dobře prodávají. Často proto jako ‘přírodní’ označují i zboží, které přírodní vůbec není. Na rozdíl od zboží potravinového charakteru můžou výrobci označovat kosmetiku za přírodní a BIO, jak se jim zachce, protože zatímco pro BIO potraviny platí přísné zákonné normy, pro kosmetiku nikoliv.

Ne všichni výrobci kosmetiky jsou ale tak prohnaní, aby nekvalitní chemické produkty vydávali za přírodní a navyšovali si tak zisky. Jsou i poctiví výrobci, kteří usilují o co nejvyšší kvalitu svých produktů.

 

 

Jak poznáte, že je kosmetika opravdu přírodní?

Proto vznikl nezávislý systém kontrol BIO kosmetiky, jenž se snaží napodobit přísný systém certifikace BIO potravin – výrobce dobrovolně nechává trvale kontrolovat kvalitu své výroby, produktů a distribuce. Na základě toho získává certifikát o kvalitě BIO kosmetiky, který mu ale v případě porušení stanovených pravidel může být odebrán.

Certifikáty většinou udělují organizace, které certifikují BIO potraviny (například v České republice je to Kontrola ekologického zemědělství – www.kez.cz). Je to důkaz toho, že se poctiví výrobci přírodní kosmetiky snaží přiblížit přísným standardům BIO potravin.

Na trhu tyto výrobky od ostatních rozpoznáte podle speciálního značení: České výrobky jsou značeny písmeny CPK – certivikovaná přírodní kosmetika, dále BDIH u výrobků z Německa nebo Ecocert u francouzských produktů. Tyto certifikáty obdrží jen firmy, které úspěšně projdou nezávislou externí certifikací.

Označení Certifikovaná přírodní kosmetika a Certifikovaná přírodní kosmetika s biosurovinami. BIO kosmetika (CPK BIO) navíc obsahuje minimálně 20 % surovin z ekologického zemědělství, jejichž původ musí být doložen certifikátem organizace provádějící kontrolu ekologického zemědělství. Zdroj: www.kez.cz

 

Co přírodní kosmetika nesmí obsahovat

Ani přírodní kosmetika nemůže být stoprocentně přírodní. Jsou zde jisté požadavky například na roztiratelnost, vstřebatelnost či trvanlivost. Kdyby kosmetika byla stoprocentně přírodní, kvalita výrobků by se značně snížila.

Evropské certifikační instituce přírodní kosmetiku dělí podle vlastních standardů označovaných jako COSMOS. Ty kosmetiku klasifikují podle obsahu látek v BIO kvalitě a co nejnižšího obsahu rizikových látek.

V přírodní kosmetice jsou tak podle těchto dobrovolných pravidel zakázané živočišné složky, s výjimkou včelího vosku a derivátů lanolinu, který se získává z ovčí vlny. Dále nesmí obsahovat syntetická barviva, ropné látky (parafín, vazelínu aj.), synteticky získané parfémy (s výjimkou esenciálních olejů), suroviny z geneticky Modifikovaných organizmů, syntetické konzervační složky (kromě kyseliny benzoové a kyseliny sorbové).

Dále nesmí být přítomné parabeny, thiazolinony, imidazolodinylová urea a další látky. U certifikované BIO kosmetiky je značně omezeno použití tenzidů a chemických UV filtrů. Tato kosmetika rovněž nesmí být testována na zvířatech.

Až tedy budete vybírat kvalitní kosmetický přípravek, přesvědčte se, že nekupujete ‘zajíce v pytli’. Nebojte se vypsat si na papír látky, které by přípravek neměl obsahovat a v prodejně si pročtěte složení. Je možné, že ten správný produkt vás vyjde dráž, ale šetrnost k vašemu zdraví a životnímu prostředí by měla být u kosmetiky na prvním ístě.

 

Máte zkušenost s přírodní kosmetikou nebo přímo s certifikovanou přírodní kosmetikou? Podělte se o ni s ostatními čtenáři a zanechte nám komentář! Diskutovat s ostatními na toto téma můžete i na našem Facebooku!

 

 

4 komentářů k “Pozor na přírodní kosmetiku! Nemusí být přírodní

 1. KattS
  13.4.2012 at 17.35

  Certifikace je velmi důležitým ukazatelem kvality kosmetiky. Při výběru se řídím výhradní jí. Naposledy jsem objevila certifikovanou ekologickou kosmetiku od Oriflame (ECO CERT, FSC, Vegan, Fairtrade) Jinak dlouhodobě používám kosmetiku Saloos s CPK a CPK bio, výše zmíněnými.

 2. GepardLady
  13.4.2012 at 17.44

  Já v tomhle trochu zaostávám. Používám Avon, ke kterýmu mě na střední škole přivedla kamarádka-AvonLady, ale ona sama říká, že je hodně chemickej. Mě teda docela vyhovuje, je i pro mě celkem cenově dostupnej, ale taky bych si radši připlatila za kvalitu. Tak se zkusím po nějaké CPKosmetice poohlédnout.

 3. Veronika
  15.4.2012 at 22.55

  Já už skoro jinou než přírodní kosmetiku nepoužívám. Vřele můžu doporučit Cannaderm. Velmi se mi osvědčil na problémovou pleť a taky jejich oční krém mi nedělá alergii kolem očí. Když jsem byla na návštěvě u rodičů, myslela jsem, že jsem si oční krém zapomněla doma. Zkusila jsem si jejich Avon a Oriflame a každý mě pálil jako čert, oba jsem bleskurychle dávala dolů (tím nechci říct, že by obecně byly špatné). Je fajn, že jsem našla co mi vyhovuje a ještě je to s dobrým certifikátem:-)Akorát ta cena by mohla být maličko nižší. Když si ale člověk pohlídá na internetu různé akce, dá se dost ušetřit. Taky souhlasím s KattS, že Saloos je taky moc dobrý.

 4. KattS
  18.4.2012 at 13.41

  O cannadermu jsem také slyšela a hodlám si ho pořídit. Také mám velmi citlivou pleť a jen tak něco mi bohužel nesedí. S očními krémy mívám taky kříž, všechno mě pálí. Nejradši používám Tender Care od Oriflame, regeneruje krásně oční víčka, ale také bio tuhý kokosový olej od Saloosu, můžu jen doporučit, je báječný. Musím říct, že mi přijde poslední dobou, že jako “přírodní” se tváří téměř všechno, ale skutečný obsah přírodních a bio složek bývá u některých produktů minimální, sledovat certifikaci se vyplácí!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *