Chlapec s diabetem má psa, který ohlídá hladinu cukru v jeho krvi

Hanover Township – Sedmiletý Jayden May má svého malého kamaráda, pětiměsíčního labradora Rockyho, už měsíc. Jeho maminka Sara o Rockym říká, že je Jaydenův strážný anděl. Rocky totiž umí u Jaydena rozpoznat kolísání hladiny cukru v krvi.

Jayden má diabetes 1. typu. Jedná se o cukrovku, způsobenou poruchou slinivky břišní, která produkuje inzulín. Tímto typem cukrovky trpí mladí lidé do 35 let.

Podezření na cukrovku u Jaydena měla školní sestra, a proto doporučila matce návštěvu lékaře. Další testy prokázaly, že sedmiletý chlapec má nepřiměřeně vysokou hodnotu cukru v krvi a byl mu diagnostikován diabetes 1. typu. Dnes musí Jayden dodržovat přísnou dietu a píchat si několikrát denně inzulín.

 

 

Labrador jako strážný anděl

Sara May přemýšlela, jak svému synovi co nejvíce ulehčit. Nakonec na internetu našla informace o psech, kteří dokážou rozpoznat kolísající hladinu cukru v krvi. Tak se dozvěděla i o Danu Warrenovi, který cvičí psy v rámci společnosti Guardian Angel Services Dogs.

A v březnu letošního roku už doma měli čtyřměsíční štěně labradora. Cvičitel nyní pravidelně dojíždí k nim domů a učí Rockyho takzvaně ‘za pochodu’. “Psi jsou do rodin diabetiků umisťováni ještě jako štěňata, čímž si vytvářejí lepší vazby a snáze se učí potřebám diabetiků,” vysvětluje Dan Warren, který původně cvičil psy k detekci drog a výbušnin, ale poté, co mu byla diagnostikována cukrovka, se rozhodl vyzkoušet potenciál psího čichu i na pomoc nemocným s cukrovkou.

Změnu hladiny cukru v krvi pes dokáže vycítit 20 až 45 minut dopředu. Vycvičený pes tak může upozornit členy rodiny, podat diabetikovi léky, nebo dokonce na speciálním telefonu vytočit číslo záchranné služby.

 

Psi už pomáhají řadě diabetiků

Rocky není první pes, který svému páníčkovi pomáhá s rozpoznáváním měnící se hladiny cukru v krvi. Například fenka Keeva pomáhá sedmiletému Taeghanovi Riceovi z Ottawy. Jeho rodiče si fenku nemůžou vynachválit a říkají, že díky ní nemusejí několikrát za noc vstávat a hlídat synův stav.

Pes s těmito schopnostmi sice vyjde až na 20 tisíc dolarů, jeho pomoc je ale k nezaplacení a dětem i jejich rodinám výrazně usnadňuje život.

 

Foto: thetimes-tribune.com

 

2 komentářů k “Chlapec s diabetem má psa, který ohlídá hladinu cukru v jeho krvi

 1. Procházka Jan
  17.4.2012 at 21.59

  V článku chybí jaké změny hladiny cukru pes hlásí a jak je hlásí. Je jasné, že člověk jinak voní při hypoglykemii tj. při příliš nízké hladině cukru a také při příliš vysoké hladině. U té vysoké hladiny není hlášení moc zajímavé pokud hladinu nezměříme. Je to proto, že vysokou hladinu můžeme odhadnout tím co jsme snědli a kolik jsme si píchli inzulínu. Navíc vysoká hladina cukru bezprostředně život neohrožuje (dlouhodobě ano). Něco jiného je hypoglykémie, tu je třeba hlásit protože přímo ohrožuje život. Zde je pomoc i psa dobrá. V článku je ale něco o “rozpoznávání měnící se hladiny cukru v krvi”, to vypadá na indikaci směru změny ev. váce hladin. Tomu nerozumím, hladina se přece v určitých mezích mění i u zdravého člověka. Taková indikace změn by byla spíš na obtíž.

  • Vlaštovka.info
   18.4.2012 at 11.28

   Vážený pane Procházko, předně Vám děkujeme za reakci. Článek je překladem z anglického originálu, který bohužel takhle podrobný nebyl. Nicméně, jeho účelem ani tak není odborně informovat o tom, jak celý proces probíhá, protože laická veřejnost tomu asi tak snadno neporozumí. Chtěli jsme hlavně poukázat na to, že pejsci mohou pomoci i v této oblasti, což je prima 🙂 Každopádně Váš názor je inspirativnía dává podnětzabývat se tématem hlouběji.
   Pěkný den!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *