Chlapec s diabetem má psa, který ohlídá hladinu cukru v jeho krvi

Hanover Township – Sedmiletý Jayden May má svého malého kamaráda, pětiměsíčního labradora Rockyho, už měsíc. Jeho maminka Sara o Rockym říká, že je Jaydenův strážný anděl. Rocky totiž umí u Jaydena rozpoznat kolísání hladiny cukru v krvi.

Jayden má diabetes 1. typu. Jedná se o cukrovku, způsobenou poruchou slinivky břišní, která produkuje inzulín. Tímto typem cukrovky trpí mladí lidé do 35 let.

Podezření na cukrovku u Jaydena měla školní sestra, a proto doporučila matce návštěvu lékaře. Další testy prokázaly, že sedmiletý chlapec má nepřiměřeně vysokou hodnotu cukru v krvi a byl mu diagnostikován diabetes 1. typu. Dnes musí Jayden dodržovat přísnou dietu a píchat si několikrát denně inzulín.

 

 

Labrador jako strážný anděl

Sara May přemýšlela, jak svému synovi co nejvíce ulehčit. Nakonec na internetu našla informace o psech, kteří dokážou rozpoznat kolísající hladinu cukru v krvi. Tak se dozvěděla i o Danu Warrenovi, který cvičí psy v rámci společnosti Guardian Angel Services Dogs.

A v březnu letošního roku už doma měli čtyřměsíční štěně labradora. Cvičitel nyní pravidelně dojíždí k nim domů a učí Rockyho takzvaně ‘za pochodu’. “Psi jsou do rodin diabetiků umisťováni ještě jako štěňata, čímž si vytvářejí lepší vazby a snáze se učí potřebám diabetiků,” vysvětluje Dan Warren, který původně cvičil psy k detekci drog a výbušnin, ale poté, co mu byla diagnostikována cukrovka, se rozhodl vyzkoušet potenciál psího čichu i na pomoc nemocným s cukrovkou.

Změnu hladiny cukru v krvi pes dokáže vycítit 20 až 45 minut dopředu. Vycvičený pes tak může upozornit členy rodiny, podat diabetikovi léky, nebo dokonce na speciálním telefonu vytočit číslo záchranné služby.

 

Psi už pomáhají řadě diabetiků

Rocky není první pes, který svému páníčkovi pomáhá s rozpoznáváním měnící se hladiny cukru v krvi. Například fenka Keeva pomáhá sedmiletému Taeghanovi Riceovi z Ottawy. Jeho rodiče si fenku nemůžou vynachválit a říkají, že díky ní nemusejí několikrát za noc vstávat a hlídat synův stav.

Pes s těmito schopnostmi sice vyjde až na 20 tisíc dolarů, jeho pomoc je ale k nezaplacení a dětem i jejich rodinám výrazně usnadňuje život.

 

Foto: thetimes-tribune.com

 

2 comments for “Chlapec s diabetem má psa, který ohlídá hladinu cukru v jeho krvi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *