Hnutí Duha vyhrálo grant na projekt ochrany šelem v Beskydech

Projekt Hnutí Duha na ochranu šelem v Beskydech zvítězil v mezinárodní soutěži o grant evropské asociace outdoorových firem. V online hlasování, které bylo ukončeno 1. dubna, jej podpořila téměř třetina ze všech hlasujících. Ochrana rysů, medvědů a vlků na česko-slovenské hranici tak může pokračovat.

“Je to neuvěřitelný úspěch. Zpočátku jsme ani nevěřili, že bychom mohli uspět v tak silné konkurenci. Rysi nebo vlci patří mezi nejvzácnější klenoty naší přírody. Náš projekt je má chránit před pytláky a napomoci jejich návratu do českých hor,” okomentoval vítězství českého projektu v mezinárodní soutěži Miroslav Kutal z Hnutí Duha. “Je pro nás velkým závazkem, že v silné konkurenci náš projekt zvítězil. Velmi nás těší, že lidé chtějí, aby se velké šelmy do naší přírody vracely a že nám v tom pomohli. Všem, kteří naši práci v hlasování podpořili, velmi děkujeme.”

Hnutí Duha se svým projektem na ochranu rysů, medvědů a vlků v Beskydech nejprve uspělo v obrovské konkurenci 74 dalších projektů, které se v rámci soutěže o grant ucházely. Na začátku března se dostalo do finále, kde v kategorii Nature, podporovanou německým National Geographic, stanulo vedle pěti neméně významných ochranářských projektů.

Hlavní manažerka EOCA Tanya Bascombe k výsledkům soutěže uvedla: “Byla to skutečně náročná soutěž. V jednom momentě odděloval první čtyři projekty rozdíl pouhých 240 hlasů. Ovšem Hnutí DUHA odvedlo úžasnou práci při mobilizaci svých příznivců a nakonec zvítězilo s náskokem více než dvou tisíc hlasů. Jsme nadšeni, že můžeme podpořit tak nepostradatelný projekt a těšíme se na spolupráci při jeho realizaci.”

 

 

Ochrana šelem v Beskydech může pokračovat

Olomoucké Hnutí Duha se ochranou šelem v Beskydech zabývá již deset let. Díky grantu bude moci pokračovat například v takzvaných vlčích hlídkách, které šelmám zajišťují ochranu před pytláky a zároveň mapují oblasti, v nichž se zvířata pohybují. Součástí plánu ochrany šelem v Beskydech jsou i vzdělávací akce na školách a v horských obcích.

Soutěž, v níž Hnutí Duha zvítězilo, každoročně pořádá nezisková organizace European Outdoor Conservation Association (EOCA), sdružující 70 společností z celé Evropy, které podnikají v outdoorovém sektoru. Cílem asociace je podporovat projekty, které přispívají k ochraně životního prostředí.

Členem EOCA je i česká společnost Rock Point a. s. Ta, ve spolupráci s asociací ekologických nevládních organizací Zelený kruh, projekt na ochranu šelem Hnutí Duha nominovala. “Máme obrovskou radost, že se nám podařilo získat podporu pro tento velmi zajímavý projekt, a opět tak do České republiky přinést významné finanční prostředky pro ochranu přírody,” uvedl Tomáš Skala z Rock Point. “Za dobu našeho pětiletého členství je to již čtvrtý námi podporovaný projekt, který grant od EOCA dostal. Pro naši firmu je to obrovská motivace v tomto snažení pokračovat. Děkujeme všem.”

A Zdeňka Šimková z Asociace ekologických organizací Zelený kruh dodala: “Asociace ekologických organizací Zelený kruh realizuje s firmou Rock Point národní kolo této soutěže od počátku jejího zapojení do EOCA. Jsme rádi, že se v rámci mezinárodní konkurence nominované organizace dokáží prosadit. I tento rok připravujeme národní kolo a vítězství projektu Hnutí DUHA Olomouc je skvělou motivací pro ostatní ekologické organizace, které dosud se svým zapojením váhaly.”

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *