Medvědí česnek: Elixír mládí a prevného zdraví

S medvědím česnekem se můžete setkat už teď zjara, a to zejména v lesích. Jeho léčivých účinků využívali už naši předkové. Medvědí se mu údajně říká proto, že jej pro jeho blahodárné účinky na jaře požírají i medvědi.

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá 10 až 45 centimetrů vysoká rostlinka, která má podzemní cibuli. Cibulka je, na rozdíl od kuchyňského česneku, podlouhlá, do tloušťky dvou centimetrů a do délky 4 až 6 centimetrů. Běžnému česneku tedy moc podobný není.

Roste hlavně v lesích (především v lužních), protože potřebuje půdu bohatou na živiny. Můžete jej však pěstovat i doma, jestliže mu poskytnete přiměřené podmínky. Cibulky se sází v trsech alespoň po pěti, medvědí česnek není solitér jako česnek kuchyňský.

 

 

Léčí krevní soustavu, zažívání, dýchací cesty i kůži

Je účinný při léčbě nachlazení, onemocněních horních cest dýchacích, chřipky a výrazně pomáhá i starším lidem s chronickými dýchacími potížemi a zahleněním. Uvádí se však, že medvědí česnek je výborný i jako preventivní lék priti rakovině jícnu, žaludku či tlustého střeva. Na trávicí ústrojí má všeobecně blahodárné účinky – pomáhá při nadýmání či při špatné činnosti střev.

Teď na jaře jistě oceníte i jeho antioxidační účinky, jichž můžete využít při jarní očišťující kúře. Medvědí česnek pročistí krev a uleví tak játrům, ledvinám, močovým cestám a vůbec celému organizmu. Lidem, kteří trpí kožními problémy, může pomoci jak při vnitřním, tak při vnějším užití.

Medvědí česnek obsahuje křemičité sloučeniny a stopové prvky, které umí oddálit některé projevy stárnutí, jako je třeba arterioskléróza (vápenatění cév), a navíc zlepšuje paměť.

Pokud trpíte vyšším tlakem, pak je medvědí česnek, stejně jako jeho ‘kuchyňský’ bráška, vynikajícím přírodním lékem. Stejně tak může pomoci při léčbě křečových žil, rekonvalescenci po operacích (pomáhá i při léčbě ran), nebo jako tišitel revmatických bolestí.

 

Nejlepší je čerstvý

V lekárnách jistě seženete tablety a tinktury z medvědího česneku, nejlepší je ale čerstvý. Využívají se jak listy, tak i nať a cibule medvědího česneku. Mladé lístky je vhodné sbírat před květem, tedy v dubnu a květnu.

Listy můžete například nadrobno nasekat a posypat si jimi chléb s máslem či tvarohem, přidat je jako koření do polévky, nebo jimi posypat vařené brambory, přidávat je do salátů a tak podobně. V kombinaci s mladými kopřivami je z něj vynikající špenát.

Cibulky medvědího česneku se sbírají až koncem léta a na podzim. Stejně jako lístky je můžete konzumovat například na chlebu s máslem, v salátech, v tepelně upravených pokrmech a tak dále.

 

Foto: Wikimedia