Dubnové pranostiky o aprílovém počasí

Duben patří, co se počasí týče, k nejvrtkavějším měsícům v roce. Naši předkové v tomto období bedlivě pozorovali přírodu a snažili se z proměnlivého počasí odhadnout, jaký vliv bude mít na jejich úrodu. A tak vznikla řada zajímavých dubnových pranostik.

Pro aprílovou proměnlivost počasí mají meteorologové snadné vysvětlení. Typické je, když se nad Skandinávií objeví tlaková níže, ze které k nám proudí studený vzduch, kterou občas vystřídá jihozápadní proudění způsobené tlakovou výší, které naopak přináší teplý vzduch.

 

 

Dubnové pranostiky

Naši předkové si proměnlivosti dubnového počasí velmi všímali, protože na kvalitě počasí závisela úroda, a tedy i jejich obživa. Vznikla tak spousta pranostik (duben je prý na pranostiky nejbohatším měsícem), které sice meteorologové dnes zpochybňují, protože se neopírají o žádná vědecká data, nicméně jsou, dalo by se říci, naším kulturním dědictvím.

Jedna z pranostik například praví, že vlhký duben věstí suchý červen. Na to, zda se tato předpověď vyplní, bychom si v následujících týdnech a měsících museli dát velký pozor. Stejně je tomu i v případě předpovědi duben hojný vodou, říjen hojný vínem, nebo v dubnu teplý déšť požehnáním jest. Naši předkové rovněž prorokovali, že prší-li 1. dubna, bývá mokrý máj nebo je-li na Svatého Marka (25. 4.) deštivo, je sedm týdnů blátivo.

Další pranostiky, které se váží až ke konci dubna, už se týkají jarního počasí. Například nejznámější na Svatého Jiří (24. 4.) vylézají hadi, štíři nebo na Svatého Jiří rodí se jaro. Ale některé prognózy jsou přece jen opatrnější, jako například známá: Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem, máj, vyženeme kozy v háj.

Ovšem, podle našich předků udeří-li v dubnu hrom, nebojí se mrazu hrom. – Mimochodem, pokud se chystáte nějaký ten strom zasadit, pak neotálejte. Kolikátého dubna stromek zasadíš, tolikátého roku ponese ovoce.

 

Velikonoční pranostiky

Další pranostiky, které jsme objevili, se spíše váží k období před velikonočními svátky, ale právě v tomto týdnu budou aktuální.

Vězte tedy, že je-li Zelený čtvrtek bílý, teplé léto bude. Když na Velký pátek zahřmí, na polích se urodí. A bude-li pršet na Bílou sobotu, bude málo třešní.

S těmi třešněmi to asi bude na pováženou. Současná předpověď počasí nám totiž moc sluníčka neslibuje. Můžeme ale doufat, že v nížinách už nezasněží. Ale i kdyby. Dubnový sníh a panská láska za mnoho nestojí! A kdyby přece nějaká ta vločka spadla, pak sníh dubnový jako mrva pohnojí.

 

Znáte nějakou dubnovou pranostiku, která v článku chybí? Podělte se s námi o ni v komentářích!

 

Foto: Wikimedia

 

2 komentářů k “Dubnové pranostiky o aprílovém počasí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *