Na Den ptactva odstartuje mezinárodní fotosoutěž pro děti a mládež

Nadcházející neděle bude patřit ptákům, ptáčkům a všem milovníkům ptačího zpěvu a obdivovatelům opeřených letců. První duben je totiž Mezinárodním dnem ptactva. Pro ornitology je duben významným měsícem vůbec, protože se k nám vracejí stěhovaví ptáci, odlétají zimní hosté a přes naše území protahují ptáci na svá severní hnízdiště. I proto 1. dubna symbolicky odstartuje mezinárodní ‘ptačí fotosoutěž’ pro děti a mládež do šestnácti let.

“Jak víme z faunistické databáze ČSO avif.birds.cz, již přiletěli čápi bílí i černí, první vlaštovky, pěnice černohlavé, budníčci menší i větší, rehci domácí i zahradní,” říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické a dodává, že po půlce dubna nás svým příletem potěší mimo jiné i slavíci, kukačky, rorýsi, ťuhýci nebo sedmihlásci.

Hned první dubnový den je zároveň Mezinárodním dnem ptactva. Slaví se již více než 100 let. Ptáků se týkala vůbec první mezinárodní úmluva s enviromentálním zaměřením, takzvaná Úmluva na ochranu ptactva pro zemědělství užitečného, uzavřená 19. března 1902 v Paříži. Československá republika k ní přistoupila 6. března 1924. A již o dva roky později, 1. dubna 1906, byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva”. Právě v upomínku podpisu této konvence byl 1. duben vyhlášen Dnem ptactva.

 

 

Fotosoutěž pro mládež o prvotřídní fotoaparáty

A právě 1. dubna 2012 začíná fotografická soutěž na téma Moje první pozorování”, vyhlášená mezinárodní kampaní Spring Alive (Jaro ožívá), organizovanou sdružením na ochranu ptáků BirdLife International. Soutěž je určena pro děti do 16 let, které rády fotografují i pozorují ptáky. V České republice soutěž pořádá Česká společnost ornitologická, koordinátor české části kampaně Jaro ožívá, která je součástí mezinárodního projektu na ochranu ptactva, jehož ccílem je podpořit zejména u dětí zájem o přírodu, ptactvo a jeho ochranu..

“Na stránkách projektu Jaro ožívá www.springalive.net čekáme na fotografie některého z pěti druhů projektu Jaro ožívá – tedy čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse či vlhy,” vysvětluje k pravidlům soutěže Lucie Hošková, koordinátorka projektu Jaro ožívá. “Součástí soutěže je i pozorování příletu stěhovavých ptáků – každý účastník musí na stránkách www.springalive.net vložit své první pozorování alespoň jednoho z těchto pěti poslů jara.”

Účastníci mohou vkládat fotografie od 1. dubna do 21. června. Vyhodnocení celoevropské soutěže proběhne na přelomu června a července a tři výherci získají digitální fotoaparáty Nikon. Soutěž je však určena výhradně dětem do šestnácti let.

 

Autor: ČSO, ab
Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *