Vědci zkoumají, zda ekoturistika ohrožuje lidoopy

Ohrožuje ekoturistika lidoopy ve volné přírodě? Takovou otázku si začali pokládat vědci, když v exkrementech orangutanů objevili nadbytek stresových hormonů. Negativní vliv vzrůstajícího počtu ekoturistů se nabízí jako jedno z pravděpodobných vysvětlení.

Vědci z univerzity v Indianě ve spolupráci s ekoturistickou společností Red Ape Encounters strávili čtrnáct let studiem dvou lidoopů v malajském státě Sabah. Pokusy a zkoumáním mimiky lidoopů bylo zjištěno, že opice, které přijdou do kontaktu s člověkem, jsou v mnohem větším stresu.

“U divokých orangutanů, z jejichž vzorků jsme vycházeli, jsme v důsledku kontaktu s lidmi zjistili mnohem vyšší hladinu stresových hormonů, než u orangutanů, kteří byli na lidi zvyklí,” řekl k dosavadním poznatkům Michael Muehlenbein z indianské univerzity.

Vědci se tak na základě dosavadních poznatků obávají, že rozvoj ekoturistiky může mít vliv jak na psychické zdraví lidoopů v přírodě, tak na jejich reprodukci.

 

 

Ekoturistika vzkvétá

Ekoturistika přitom zažívá obrovský rozkvět. Po výletech do divoké přírody a setkání s volně žijícími zvířaty touží rok od roku víc lidí a vědci i ochránci zvířat se právem obávají, že provozovatele ekoturistiky začnou, spíše než blaho zvířat, zajímat vyšší příjmy.

Jen pro zajímavost: Ekoturistika generuje biliony dolarů ročně. Napříč severní Afrikou má vyšší výnosy než hospodářství, lesnictví a rybolov dohromady. A například podle údajů World Tourism Organization už v roce 1998 výlety za velrybami a delfíny vynesly přes jeden bilion dolarů.

 

Gorilám horským turisté nevadí

Liz Macfie, koordinátorka Wildlife Conservation Society a spoluautorka směrnic pro ekoturisty, si nicméně myslí, že například gorilám horským ekoturistika pomáhá k přežití, protože ekoturistickým podnikům jde o dobrou věc.

“Stále se snaží snižovat dopady ekoturistiky na zvířata,” říká Liz Macfie a poukazuje na úspěšné projekty na záchranu goril horských ve střední Africe. “Díky ekoturistice se gorilám horským daří. Jsou jediným poddruhem goril, jejichž počet v současné době roste, zatímco denně je navštěvují lidé.”

Liz Macfie se rozhodně neobává, že by to s ekoturistikou došlo tak daleko, že by například v afreické savaně jezdila auta jako po dálnici, nebo že by se deštním lesem procházely stovky lidí. Turisté by pak o výlety do divočiny zřejmě ztratili zájem.

Dopadů na životní prostředí se Macfieová taky neobává a říká, že dokud turisté i průvodci budou dodržovat všechna bezpečnostní pravidla, bude mít ekoturistika spíše pozitivní důsledky.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *