Velikonoční inspirace: Vypečené berušky a slepičky jak vyšité

vlasta_a_paja_-_vyrobky6Velikonoce se nám kvapem blíží a v mnoha domácnostech začínají první přípravy – jarní úklid, výzdoba oken… To paní Vlasta Štrejbarová a její dcera Pája mají Velikonoce už dávno. Přípravy na velikonoční jarmark v Plasné nelze podcenit, a zboží do obchůdku se taky musí dodat včas.

Paní Vlasta má zlaté ruce. O tom se ostatně můžete přesvědčit i na jejím blogu, kde publikuje fotografie svých výrobků – od krásných vyšívaných deček, přes háčkovaná zvířátka, až po lahodně vypadající dorty. Při pohledu na tu nádheru jí člověk její šikovnost až závidí a nikdy by neřekl, že Vlasta nevystudovala ani na švadlenu, ani na cukrářku. “Vystudovala jsem střední zemědělskou školu obor agronom. Nikdy jsem však v zemědělství nepracovala.”

Šikovné ručky po mamince zdědily i dcery Adéla a Pája. Starší Adéle kvůli studiu na ruční práce moc času nezbývá, ale mladší Pája zatím tvoří hodně – v současné době především perníčky na velikonoční jarmark.

 

paja_-_pernicky

Pájiny perníčky můžete zakoupit např. na benefičním trhu v Plasné.

 

“S perníčky holky vlastně začínaly společně, ale starší dcera Adéla potom odešla studovat lékařskou fakultu a na ruční práce jí v posledních letech při náročném studiu nezbývá téměř žádný čas. Každý rok si ale udělá chvilku právě na Velikonoce, a to zdobí vajíčka voskovou batikou a má je opravdu krásná. U mě na blogu je k vidění i série vyšívaných obrazů od Alfonze Muchy Drahé kameny, tak i ty vyšívala Adéla.”

 

 

Vlastiny a Pájiny výrobky můžete zakoupit v e-shopu

“Asi před dvěma lety jsem při toulkách po internetu narazila na e-shop zdarma, kde si každý může podle jednoduché šablony založit obchod. Vyzkoušely jsme to tedy, ale bez reklamy to moc nefunguje. Není to vlastně žádná výdělečná činnost, jenom nemůžeme mít doma všechno, co vytvoříme, to bychom brzo změnily byt na skladiště, tak to víceméně za cenu materiálu nabízíme právě v našem obchůdku,” vysvětluje Vlasta, jak je s dcerou napadlo založit si vlastní e-shop. “Občas mi píšou návštěvnice mého blogu a já jim podle přání vyrobím přímo na míru to, co se jim líbí.”

vlasta_a_paja_-_vyrobky5

 

Pozvánka na jarmark do Plasné u Kardašovy Řečice

V sobotu 31. března 2012 v Plasné u Kardašovy Řečice proběhne velikonoční benefiční trh. Také sem jezdí Vlasta s dcerami nabízet své zboží.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

S autorkami těchto krásných výrobků, Vlastou a Pájou, se můžete setkat na velikonočním benefičním trhu v Plasné u Kardašovy Řečice.

“Velikonoční trh je v Plasné letos potřetí. Poprvé tam ale Pája byla asi před sedmi lety s vizovickým pečivem. Tenkrát se v Plasné konaly jenom vánoční trhy, další rok už jsme pekly i perníčky a u toho už taky zůstalo. Zdobené perníčky jsou opravdu hodně oblíbené.”

Ani letos v Plasné nebudou chybět nádherné perníčky a další výrobky. “Od loňského roku je trh už jenom záležitostí Páji, všechny perníčky si peče a zdobí sama a to je taky hlavní sortiment jejího stánku. Pro oživení ale nebudou chybět ani šité velikonoční dekorace a nově letos i kytičky kanzashi, které také prodává na Fléru pod jménem Shoya.”

Velikonoční jarmark v Plasné je jednou z mála akcí, kde si můžete výrobky prohlédnout na vlastní oči, takže pokud se vám líbí, neváhejte vyrazit. Pozvánku najdete zde.

“Nikam jinam nejezdíme, toto je taková komorní akce, kde máme spoustu dlouholetých známých. Je to spíš taková srdeční záležitost. Trhy se konají dvakrát v roce na Vánoce a Velikonoce. Na víc akcí bychom se ani nezvládly připravit. Já chodím do zaměstnání a Pája studuje třetím rokem gymnázium, takže toto je maximum.”

Pokud byste se přece jen do Plasné nedostali, pak určitě navštivte obchůdek, kde si můžete zakoupit perníčky a spoustu dalších výrobků od Vlasty a Páji.

 

O pejskovi a kočičce

K Vlastiným dalším zálibám kromě ručních prací patří i zahrádka a cestování. A tak můžete na jejím blogu najít i spoustu fotografií kytiček a zajímavých míst, která navštívila. No a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na její dva chlupaté mazlíčky – Týnu a Ferdu.

“Týna je zlatý retrívr, pohodářka a zcela bezproblémový pes. Je to už ale dáma v letech, letos jí bude osm let. Miluje vodu a když byla mladší, zbožňovala dlouhé procházky. Dneska už si ráda pohoví. No a Ferda je pětiletý zrzavý kočičák z “domácího” chovu – rozmazlený a mlsný jak se na takového kocoura patří. Miluje lov, nachytá spoustu myší, ale bohužel loví i ještěrky, hady a žáby.”

A právě kulišák Ferda si prý paniččiných výtvorů užívá nejvíc. Na svých stránkách se Vlasta svěřila, že kdykoliv upletla košík nebo vyrobila papírovou krabici, kocourek hned zkoušel, jak se v novém produktu spí. A proto mu Vlasta vyrobila pelíšek na míru.

vlastin_ferda

Vlastin Ferda

Pokud tedy hledáte inspiraci nejen na velikonoční tvoření, podívejte se na Vlastiny stránky. Na své si přijdou nejen švadlenky, kuchaři, ale i pěstitelé-květomilové. A pokud byste si rádi vyzdobili byt něčím pěkným, ale nemáte dostatek umu, Vlastin a Pájin obchůdek je pro vás otevřen 24 hodin denně.

vlasta_a_paja_-_vyrobky4

Veselá slepice je k zakoupení ve Vlastině a Pájině e-shopu.

 

Foto: archiv Vlasty Štrejbarové

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *