Pomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

Právě dnes startuje další ročník akce Jaro ožívá, v rámci které ornitologové i zájemci z řad veřejnosti mohou zaznamenávat svá první pozorování pěti druhů stěhovavých ptáků, kteří se na jaře vracejí z teplých krajin. Jak se můžete zapojit a co všechno nás v letošním roce čeká?

Stačí, když při svých procházkách do přírody napnete uši, zbystříte zrak a budete hlídat přílet některého z poslů jara – čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Jakmile spatříte některého z těchto ptáků, stačí do databáze na stránkách springalive.net zaznamenat své pozorování. Registrace není nutná.

vlaštovka obecná

Do pozorování se může zapojit kdokoliv, od dětí až po seniory. Není nutné být členem žádného spolku ornitologů, stačí mít jen základní znalosti o pozorovaných ptácích (například rozeznat vlaštovku od jiřičky, neplést si v letu čápa s volavkou či hlas kukačky a hrdličky). Jak si ptáky neplést vám rovněž prozradí na webu projektu.

A jaký je účel této akce? “Vzbudit u veřejnosti, především dětí, jejich rodin a dětských kolektivů zájem o ptactvo a jejich ochranu, přiblížit fenomén migrace včetně toho co ptákům hrozí a jak jim můžeme pomoci a nabídnout lidem možnost zaznamenávat svá pozorování,” vysvětluje Lucie Hošková, koordinátorka projektu.

 

 

čáp bílý

Co dalšího projekt Jaro ožívá přináší?

Na stránkách www.springalive.net dále naleznete spoustu zajímavých informací o poslech jara, mapu zachycující přílet stěhovavých ptáků, tapety na plochu počítače, hry pro děti i dospělé a mnoho dalšího.

Novinkou je např. sekce pro učitele. “Od letoška máme na webu i nové stránky Pro učitele, kde pedagogové naleznou ke stažení výběr vzdělávacích materiálů – pracovní listy, návody, tipy, hry – a navíc po registraci obdrží i tištěné materiály,” dodává Lucie Hošková.

 

Soutěž o značkové digitální fotoaparáty

vlha pestrá

Všem pozorovatelům ptáků mladším šestnácti let je určena soutěž o značkové digitální fotoaparáty. Stačí, když mladí fotografové pošlou svůj vlastní obrázek, na němž zachytí své první pozorování některého z poslů jara (čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse či vlhy). Více informací o soutěži a formulář pro odeslání fotografií naleznete zde.

 

Jak se jinak můžete zapojit do ochrany ptactva

“Veřejnost si může všímat jakéhokoli projevu násilí vůči ptákům, především pokusy o likvidaci hnízd, například vlaštovek, zateplování domů, kde hnízdí rorýsi a podobně. Specielně u rorýsů je situace velmi vážná, protože vlivem nešetrného zateplování panelových domů, kde rorýsi hnízdí ve větracích otvorech, dochází k významnému úbytku rorýsí populace. Veřejnost se může zapojit do mapování hnízdišť rorýsů – veškeré informace naleznete na www.rorysi.cz.”

hejno rorýsů obecných

hejno rorýsů obecných

Do ochrany ptactva se ale můžete zapojit třeba i tím, že se stanete členy České společnosti ornitologické. “Kdokoli může podpořit ochranu ptactva tím, že se stane členem České společnosti ornitologické – nejen , že získá řadu členských výhod, jako jsou zásilky našich tiskovin (Ptačí svět, Pták roku, Spolkové zprávy a další), slevy na tuzemské i zahraniční exkurze za ptáky, pobyty na terénních stanicích, přednášky, školení, vycházky ad., ale především podpoří naši práci na poli ochrany a výzkumu ptactva,” říká Lucie Hošková.

 

Foto: Wikimedia

 

6 komentářů k “Pomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

 1. Marta Zemanoívá
  30.1.2013 at 19.05

  Středa 30.1.2013 ve 14.15 jsem pozorovala nad naší zahradou přelet čápa bílého. Zahrada sousedí s rozsáhlým pásmem lesa (předhůří Brd/Hřebeny). Čáp letěl podél lesa nad zahradami, směr od východu na JZZ, směr Mníšek pod Brdy. Letěl sám ve výšce cca 50 m???-to je odhad. Velice mne to překvapilo. Byl jasný den, slunečno, modrá obloha.
  Ráda bych věděla, jestli ještě někdo toto pozoroval. Pokud je možno, dejte zprávu na můj mail. Děkuji – MZem.

  • Vlaštovka.info
   30.1.2013 at 21.05

   Dobrý den,

   přelet čápa teď v lednu je velmi málo pravděpodobný, ve střední Evropě přezimuje možná jen několik desítek čápů. Jste si jistá, že šlo o čápa? Nemohla to být Volavka?

   Rozdíl mezi volavkou a čápem v letu je ten, že volavka má esovitě složený krk, kdežto čáp má krk i nohy natažené. Porovnat můžete na stránkách projektu Jaro ožívá.

 2. filip pavelka žatec
  7.3.2013 at 14.28

  Dobrý den,
  včera tj. 7. března 2013 jsem viděl u nás v Žatci (okres Louny – Severočeský kraj) hejno asi 10 ptáků, kteří přelétali pouze na vysokých stromech v horních částí stromů. Byli velice hluční a velcí asi jako větší holub – či hřivnáč. (byli vidět pouze z dálky, těžko odhadnout). Nevíte, co by to mohlo být za druh ptáků?
  S pozdravem Filip Pavelka – Žatec

 3. Manuela Sidorová
  15.3.2013 at 16.13

  Dobrý den, dnes ve 13,25 jsem pozorovala snad prvního letošního čápa v Hranicích na Moravě, letěl poměrně nízko nad hlavní ulicí směr sever. Sleduji čápy ve městě, mají v centru na komíně hnízdo, už 30 let, ale nikdy zde nebyli tak brzy. Vždy přilétali až kolem 2. dubna. Přeji hezký den. Už je tu jaro!!!

 4. niki
  8.4.2013 at 19.38

  22.3. Videni na Liberecku spacci, drozdi a konipas lucni.n.

 5. Hana Krsková
  10.4.2013 at 13.24

  První čáp přiletěl do Lanškrouna 27,3, a další čtyři kroužili 4.4. nad chovním rybníkem v Lanškrouně.Letos se těším na chatku, kde naám každý den nad potokem přelétí 2x denně ledňáček.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *