Pomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

Právě dnes startuje další ročník akce Jaro ožívá, v rámci které ornitologové i zájemci z řad veřejnosti mohou zaznamenávat svá první pozorování pěti druhů stěhovavých ptáků, kteří se na jaře vracejí z teplých krajin. Jak se můžete zapojit a co všechno nás v letošním roce čeká?

Stačí, když při svých procházkách do přírody napnete uši, zbystříte zrak a budete hlídat přílet některého z poslů jara – čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Jakmile spatříte některého z těchto ptáků, stačí do databáze na stránkách springalive.net zaznamenat své pozorování. Registrace není nutná.

vlaštovka obecná

Do pozorování se může zapojit kdokoliv, od dětí až po seniory. Není nutné být členem žádného spolku ornitologů, stačí mít jen základní znalosti o pozorovaných ptácích (například rozeznat vlaštovku od jiřičky, neplést si v letu čápa s volavkou či hlas kukačky a hrdličky). Jak si ptáky neplést vám rovněž prozradí na webu projektu.

A jaký je účel této akce? “Vzbudit u veřejnosti, především dětí, jejich rodin a dětských kolektivů zájem o ptactvo a jejich ochranu, přiblížit fenomén migrace včetně toho co ptákům hrozí a jak jim můžeme pomoci a nabídnout lidem možnost zaznamenávat svá pozorování,” vysvětluje Lucie Hošková, koordinátorka projektu.

 

 

čáp bílý

Co dalšího projekt Jaro ožívá přináší?

Na stránkách www.springalive.net dále naleznete spoustu zajímavých informací o poslech jara, mapu zachycující přílet stěhovavých ptáků, tapety na plochu počítače, hry pro děti i dospělé a mnoho dalšího.

Novinkou je např. sekce pro učitele. “Od letoška máme na webu i nové stránky Pro učitele, kde pedagogové naleznou ke stažení výběr vzdělávacích materiálů – pracovní listy, návody, tipy, hry – a navíc po registraci obdrží i tištěné materiály,” dodává Lucie Hošková.

 

Soutěž o značkové digitální fotoaparáty

vlha pestrá

Všem pozorovatelům ptáků mladším šestnácti let je určena soutěž o značkové digitální fotoaparáty. Stačí, když mladí fotografové pošlou svůj vlastní obrázek, na němž zachytí své první pozorování některého z poslů jara (čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse či vlhy). Více informací o soutěži a formulář pro odeslání fotografií naleznete zde.

 

Jak se jinak můžete zapojit do ochrany ptactva

“Veřejnost si může všímat jakéhokoli projevu násilí vůči ptákům, především pokusy o likvidaci hnízd, například vlaštovek, zateplování domů, kde hnízdí rorýsi a podobně. Specielně u rorýsů je situace velmi vážná, protože vlivem nešetrného zateplování panelových domů, kde rorýsi hnízdí ve větracích otvorech, dochází k významnému úbytku rorýsí populace. Veřejnost se může zapojit do mapování hnízdišť rorýsů – veškeré informace naleznete na www.rorysi.cz.”

hejno rorýsů obecných

hejno rorýsů obecných

Do ochrany ptactva se ale můžete zapojit třeba i tím, že se stanete členy České společnosti ornitologické. “Kdokoli může podpořit ochranu ptactva tím, že se stane členem České společnosti ornitologické – nejen , že získá řadu členských výhod, jako jsou zásilky našich tiskovin (Ptačí svět, Pták roku, Spolkové zprávy a další), slevy na tuzemské i zahraniční exkurze za ptáky, pobyty na terénních stanicích, přednášky, školení, vycházky ad., ale především podpoří naši práci na poli ochrany a výzkumu ptactva,” říká Lucie Hošková.

 

Foto: Wikimedia

 

6 comments for “Pomozte ornitologům zmapovat přílet stěhovavých ptáků v projektu Jaro ožívá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *