Ochránci zvířat nesouhlasí s tím, že by myslivost byla kulturním dědictvím

Čeští myslivci usilují o přidání myslivosti na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ochránci zvířat ale zásadně nesouhlasí s tím, že by jejich koníček byl národním kulturním dědictvím, a tak se rozhodli sepsat petici.

Myslivci věří, že jejich koníček je skutečným kulturním pokladem našeho národa. Za kulturní bohatství považují dlouholeté tradice, jako je troubení, pokládání větviček na ulovenou zvěř, ale i specifickou mluvu, mysliveckou kynologii a tradice lovu. Krom toho, myslivost podle nich zanechala nesmazatelnou stopu v kultuře – na řadě uměleckých děl (především na obrazech), v písních nebo v architektuře (výzdoba zámků a podobně).

Díky svým zvykům, tradicím a rituálům se už loni myslivost dostala na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR, na který před ní byly zapsány i takové kulturní tradice, jako je hlinecký masopust, jízda králů, slovácký verbuňk či sokolnictví. Myslivci tak předpokládali, že mají pro zapsání na seznam UNESCO velkou šanci.

 

 

Ochránci zvířat jsou proti

Proti úsilí zapsat českou myslivost na seznam památek UNESCO ostře vystupují ochránci zvířat. Vznikla dokonce petice, kterou chtějí autoři předložit ministerstvu kultury.

První společnost za práva koček (PSPK), jejíž členka Alice Oppová je zároveň členkou petičního výboru, očekává, že se podaří shromáždit řádově deseti tisíce podpisů. Názor PSPK na myslivce je jasný.

“Česká myslivost už dávno ztratila bývalý kredit. Stala se zájmovým spolkem lidových myslivců, kterému se podařilo za 64 let takzvaným hospodaření na dříve ukradeném, nyní zákonem o myslivosti posvěceném území vystřílet většinu chráněných predátorů a dravců, přemnožením spárkaté zvěře zničit většinu lesních porostů a postřílet statisíce psů a koček v honitbách i mimo ně,” uvádí zástupci společnosti na ochranu koček.

 

Naděje myslivců maří i sousedé

Skutečnost, že myslivost byla zapsána na národní Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR je jedním z předpokladů k její nominaci na zápis do seznamu světového nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jenže další podmínkou je, aby nominaci podpořily i sousední státy.

Server Aktuálně.cz ale uvádí, že jeho nejmenovaný zdroj, který má informace o průběhu vyjednávání, tvrdí, že s podporou sousedních států myslivci příliš počítat nemohou. Krom toho je zde i otázka, není-li myslivost v rozporu se zákony o ochraně přírody či evropskými zákony proti týrání zvířat.

 

Petice proti zapsání myslivosti na seznam UNESCO

Pokud ani vy nesouhlasíte s tím, že by česká myslivost měla být zapsána na seznam národního kulturního dědictví UNESCO, můžete svůj nesouhlas vyjádřit podpisem petice První společnosti za práva koček. Petiční arch je ke stažení například na stránkách Nadace na ochranu zvířat (viz zde).

 

Foto: Wikimedia

 

4 comments for “Ochránci zvířat nesouhlasí s tím, že by myslivost byla kulturním dědictvím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *