Podběl lékařský zažene bolest v krku a vyléčí kašel

Sluníčko o víkendu vydatně prohřívalo zem a energie z jeho paprsků směle využil k rozkvětu podběl. Nenápadná bylinka s drobným žlutým kvítkem však není jen jednou z prvních jarních kytiček, ale i lékařem, jak jeho jméno napovídá. Jeho květy i listy se odpradávna používají při léčbě respiračních obtíží a pomáhají i proti poraněním a onemocněním kůže.

Tato kytička patří k prvním, se kterými se zjara v přírodě setkáváme. Roste především na stráních a v příkopech, setkat se s ní můžeme i v železničních náspech a na lukách.

Podběl lékařský (nebo též obecný) patří do čeledi hvězdnicovitých a je znám především pro své účinky při léčbě kašle a dalších respiračních potíží. Podle toho taky získal svůj latinský název – tussilago (tussic – kašel, ago – zaháním).

K léčebným účinkům se používá květů i listů podbělu. Zatímco květy můžeme například při léčbě kašle připravit jako čaj, listy se doporučuje užívat ve forměo bkladů.

Květy můžeme v nížinách sbírat právě teď, v období květenství podbělu (březen až duben). Listy se doporučuje trhat až po odkvětu, tedy v květnu až červnu. Nasbírané části rostliny se pak uchovávají sušené.

 

 

Podběl může léčit, při dlouhodobém užívání však škodí!

K účinným látkám podbělu patří především třísloviny a hořčiny. Podběl má antibakteriální účinky, takže se hodí jako podpůrný lék při léčbě zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, při zánětech v ústech a hltanu, ale i při léčbě suchého dráždivého kašle či astmatu.

Na podběl si ale dávejte dobrý pozor! Kromě příznivých látek obsahuje například i pyrolizidinové alkaloidy. Ty v přírodě rostliny chrání proti hmyzu, pro člověka jsou ale karcinogenní a hepatotoxické – to znamená, že poškozují játra.

Podbělu se proto bát nemusíte, jako lék jej krátkodobě používat můžete, ale rozhodně ne déle než po dobu léčby. Čaj z podbělu můžete takto podávat i dětem, ale těhotným a kojícím ženám se nedoporučuje.

 

Jak podběl připravovvat?

Při kašli, astmatu a zánětech horních cest dýchacích se doporučuje pít čaj z podbělu. Ten připravíte ze dvou lžiček sušeného květu zalitých čtvrtlitrem vroucí vody. Podběl nechte 10 minut louhovat, a poté čaj vypijte co nejteplejší.

Sušené listy podbělu můžou sloužit jako obkad na popáleniny, hmyzí bodnutí, špatně se hojící hnisavé vředy či otoky. Na postižená místa přikládáme buď roztlučené čerstvé listy, nebo uděláme silný odvar ze sušených listů a na postižená místa přikládáme bavlněnou tkaninu či flanel v odvaru namočený.

Odvar z listů či květů může jako kloktadlo pomoci i při bolestech v krku, nebo jím můžete vyplachovat ústa při onemocnění dásní či zánětlivých onemocněních v ústech.

 

Foto: Wikimedia

 

2 comments for “Podběl lékařský zažene bolest v krku a vyléčí kašel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *