Do České republiky už přilétají první vlašovky!

První vlaštovky jsou tady! První pozorování vlaštovek obecných bylo zaznamenáno ve Faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.birds.cz. Člen ČSO včera pozoroval dvě vlaštovky nad Proudnickým rybníkem nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

Přílet vlaštovek je sice spojen se svátkem svatého Jiří, který připadá na 24. dubna, v posledních letech už si ale ornitologové zvykli, že tito poslové jara přilétají dříve. Letošní časný návrat vlaštovek je tak příliš nepřekvapil.

“Vlaštovky jsou jedni z prvních dálkových migrantů, kteří přiletěli,” říká Lucie Hošková z ˇČSO. “Kromě nich se již začali objevovat i čápi bílí, mnozí z nich však mohli zimovat ve středozemí, například ve Španělsku. Z jarních navrátilců tu máme již špačky, skřivany, čejky, rehky, drozdy, strnady rákosní, holuby hřivnáče i doupňáky, konipasy a pěvušky. Husy velké již dokonce sedí na vajíčkách.”

Ornitologové předpokláddají, že do konce března vlaštovek přiletí více. Relativně teplé počasí jim prý zajistí dostatek potravy, takže se nemusíme bát, že by neměly co do zobáčků.

 

 

Jaro ožívá

Vlaštovka je jedním z pěti druhů, jejichž přílet je v celé Evropě sledován v rámci projektu Jaro ožívá, který je součástí celoevropské kampaně Spring alive, zaměřené na sledování příletu vybraných poslů jara na internetových stránkách www.springalive.net. Tento projekt organizuje BirdLife International, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Nová sezóna projektu u nás oficiálně odstartuje již 21. března 2012.

Zapojit se může každý, stačí sledovat přílet stěhovavých ptáků a svá první pozorování zaznamenat do databáze. O projektu vás na www.vlastovka.info ještě budeme informovat.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *