Chcete pomoct rysům, vlkům a medvědům v Beskydech? Poradíme vám, jak na to

Evropská outdoorová asociace pořádá soutěž o grant na projekty ochrany přírody, které se účastní i Hnutí Duha s plánem na ochranu velkých šelem v Beskydech. Konkurence je obrovská. O výhru české šelmy ‘bojují’ například s nosorožci z jižní Afriky, pandami červenými nebo kriticky ohroženým kolumbijským papouškem. Zapojit se můžete i vy – hlasovat lze přes internet.

Ochranou šelem na hranicích České a Slovenské republiky se zabývá olomoucká pobočka Hnutí Duha. Případné vítězství v soutěži, kterou pořádá nezisková organizace European Outdoor Conservation Association, by jí přineslo grant na realizaci ochrany vlků, medvědů a rysů v Beskydech.

Případnou výhru by Hnutí Duha využilo například na takzvané vlčí hlídky, které mají chránit vlky před pytláky, na mapování stezek vlků a rysů či na pořádání vzdělávacích akcí pro školy a veřejnost.

 

 

Zapojte se do hlasování i vy!

Hnutí Duha je jednou ze sedmnácti organizací, které se z celkového počtu 74 přihlášených dostaly do užšího výběru. “Rysi nebo vlci patří mezi nejvzácnější klenoty naší přírody. Je pro nás velkým závazkem, že se v silné konkurenci náš projekt dostal až do finále a že se těší i slušné podpoře veřejnosti. Soutěž však pokračuje a pomoci nám může každý hlas,” říká Miroslav Kutal z olomouckého Hnutí Duha.

Projekt Hnutí Duha, nebo kterýkoliv z ‘konkurenčních’, můžete podpořit i vy. Až do 1. dubna můžete hlasovat na adrese http://www.outdoorconservation.eu/project-voting-category.cfm?catid=3.

 

Soupeři beskydských šelem

O grant ale soutěží projekty, které mají v rámci ochrany přírody také nemalou důležitost, takže volba je velmi těžká. Například plán na ochranu nosorožců v jižní Africe v rezervaci Somkhanda, respektive na jejich sledování pomocí GPS zařízení, je neméně významný. Stejně tak ochrana papouška Hapalopsittaca fuertesi v Kolumbii, kterého měli vědci donedávna za vyhynulého.

V kategorii Nature, kterou podporuje německý National Geographic, se o grant ucházejí i ochranáři irských rašelinišť, která zanikají v důsledku těžby rašeliny na palivo, projekt na ochranu ohrožených pand červených či balkánského poddruhu kamzíka. Všechny tyto projekty by si zasloužily finanční příspěvek, ale všichni bohužel zvítězit nemohou.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *