Závodům chrtů v USA zvoní hrana. Lidé o dostihy nemají zájem

Provozovatelé chrtích závodů odjakživa čelí kritice ochránců zvířat a nyní i drastickému propadu zájmu svých fanoušků. V USA tak v posledních letech zanikla řada závodišť a zbývající počítají ztráty na miliony. Nad vodou je drží jen přilehlá kasína, která jim, jak se zdá, přetahují zákazníky, ale zároveň závodiště financují.

Za své mluví především čísla. Jedním z nejznámějších chrtích závodišť je Bluffs Run ve státě Iowa, který funguje už od roku 1986. Zatímco v prvním roce své existence vydělal 122 milionů dolarů, v roce 2010 to bylo pouze 4,5 milionu dolarů. V hledišti pro 6,5 tisíce diváků, kam se po otevření dráhy fanoušci ani nevešli, se před dvěma týdny v jednom závodním dni usadilo jen 70 lidí. A sázky taky hovoří samy o sobě. Ve stejný den návštěvníci přilehlého kasína prosázeli 3 090 179 dolarů, na chrtí závody však vsadili pouze 11 125 dolarů.

 

 

Dráhy financují kasína

Více než polovina chrtích závodišť v Iowě, Arizoně a na Floridě už zkrachovala. Zbývající dráhy přežívají jen díky přilehlým kasínům. Provozovatelé si před lety vymohli povolení, aby v blízkosti závodišť mohli provozovat herní automaty, pokr a další kratochvíle, pod podmínkou, že tento druh hazardu bude částí ze svých zisků financovat chrtí závodiště.

Majitelé drah ale na tento požadavek nyní doplácejí. Do heren se sice hazardéři jen hrnou, jenže na dostihy chrtů už skoro nikdo nechodí. “Nejvíc lidí sleduje psy jen ve chvíli, kdy se hráči zvednou od pokru a jdou si zakouřit,” říká Isadore Havenick, majitel jednoho z největších chrtích závodišť na Floridě, které jeho rodina provozuje jíž přes šest desetiletí.

 

Video: Dostihy chrtů v Iowě

 
 

Z provozovatele chrtích závodů ochráncem zvířat…?

V těchto těžkých časech majitelé závodišť paradoxně nalézají společnou řeč s organizacemi, které proti nim už roky bojují. Jejich snaha ‘odstřihnout’ chrtí závodiště od heren totiž naráží na legislativu. Proto se provozovatelé drah spojili s ochránci zvířat a spolu s nimi lobbují za změnu zákona, aby mohli svá závodiště zrušit.

Jenže změna jejich postoje nemá nic společného s láskou ke zvířatům. společnost Caesars Entertainment, která komplex Horsehoe Concil Bluffs casino, zahrnujícího i závodiště Bluffs Run, vlastní, nyní musí na dostihy vynaložit 10 milionů dolarů. “Není žádný důvod, abychom dál utráceli peníze za mrtvý sport,” říká ale Bo Guidry, generální manažer spolčnosti. Místo 10 milionů na závodiště proto nabídli státu Iowa 49 milionů za zákon, který by umožnil závodiště úplně uzavřít.

Organizace bojující proti chrtím závodům nicméně spojenectví s provozovatelů vítají. Díky tomu se jejich morální argument pro zrušení závodů mění v ekonomickou záležitost, na kterou snad zákonodárci budou možná slyšet lépe.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *