Vědci tvrdí, že pejsky v zimě tlapky nezebou

pes-bigl-zima-snih

Je vám líto vašeho pejska, když s ním v zimě musíte chodit ven, protože si myslíte, že ho sníh a zmrzlá zem zebe do tlapek? Pokud vašeho nejlepšího přítele nedráždí posypová sůl, pak vězte, že mu nic neschází. Japonští vědci totiž odjevili důmyslný systém krevní výměny, díky kterému pejsci nemůžou od tlapek pociťovat chlad.

Psi na rozdíl od lidí botky nepotřebují. Od nohou se nenachladí. V dolní části tlapky existuje tak propracovaný systém krevní výměny, že chlad se do dalších částí těla nedostane. Krevní oběh u psů je celkově uzpůsoben k tomu, aby chlad z těch částí těla, které snáze prochladnou, nepřecházel dál.

 

 

Systém výměny tepla jako u mořských savců

Žíly a tepny v psích tlapkách vytvářejí hustou síť, která vede až těsně pod povrch kůže. Teplá krev z tepen proudí do končetin a ohřívá chladnější krev v žilách, která přišla do kontaktu se studeným povrchem. Pak se zase vrací do srdce, kde se ohřívá. Pejsci díky tomuto důmyslnému systému tepelné výměny mají konstantní teplotu tlapek i ve velmi chladných podmínkách.

Bohužel, ne u všech psích ras tato tepelná výměna funguje. Někteří psi jsou šlechtění pro jiné podmínky a tuto schopnost nemají. Týká se to například chrtů a naháčů.

Podobný systém tepelné výměny funguje i u mořských savců. Delfíni nebo tuleni díky němu mohou přežívat i ve velmi studených vodách. Hustá krevní síť prostupuje až do tukové vrstvy a k povrchu těla. Protože při dlouhodobém rychlém pohybu může u těchto zvířat dojít až k přehřátí, proudí krev do této krevní sítě pod kůží, kde se ochlazuje.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Vědci tvrdí, že pejsky v zimě tlapky nezebou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *