Geneticky upravený kávovník Arabica lépe čelí klimatickým změnám

Pěstitelé kávy v Kolumbii se potýkají nejen s klimatickými změnami, ale i se škůdci a chorobami, které kávovníky napadají. Vědci se proto snaží vyšlechtit rostliny, které změnám počasí a například plísním lépe čelí. Takto vznikla třeba nová odrůda kávy Arabica.

Druhy kávovníků, které se v Kolumbii pěstují, patří k polotropickým keřům pocházejícím z Etiopie. Aby prospívaly, potřebují stálé klima – teploty mezi 18 a 22 stupni Celsia, bohatou zálivku a pravidelné střídání období dešťů a sucha. Jenže kvůli klimatickým změnám teplota roste a srážky jsou stále intenzivnější. Nejen, že tyto podmínky kávovníkům nesvědčí, ale navíc napomáhají šíření plísní.

Vědci z kolumbijského institutu se proto snaží vyvíjet nové odrůdy kávovníků, které se s nepříznivými podmínkami lépe vyrovnají. Už patnáct let zkoumají semena kávovníků a vyvíjejí genom kávy nové odrůdy. Tyto rostliny by měly být odolné například proti plísním, škůdcům a klimatickým změnám. Cílem vědců je udržet kvalitu a produktivitu věhlasné kolumbijské kávy.

 

 

Vývoj odolnějších kávovníků bude pokračovat

V kolumbijském institutu je osm stanic, které se snaží co nejvěrněji napodobit podmínky nejdůležitějších plantáží v zemi. Vědci si přitom kladou za úkol naučit se dostatečně rychle vyvíjet nové odrůdy káv, aby zdejší pěstitelé byli schopni čelit rychle se měnícím klimatickým podmínkám a nepřicházeli o výnosy.

Vědci už tímto způsobem vyšlechtili zcela novou odrůdu kávy Arabica. Ta už roste na více než 117 tisících hektarech Kolumbie. Pěstování nové odrůdy se ale snaží vyhnout malopěstitelé, kteří věří, že druhy, které pěstují už po generace, dokáží nepříznivé podmínky přečkat.

 

Foto: Wikimedia

 

______________________________________________________

 

PTÁME SE VÁS:

[poll id=”5″]

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *