Sněženky jsou chráněné, v přírodě je netrhejte

Předjarní příroda se zdobí prvními kvítky, mezi nimiž své hlavinky nesměle k zemi kloní i sněženky, jedny z nejoblíbenějších jarních kytiček. Křehké rostlinky lákají k utržení, ale pozor! Kdybyste si chtěli sněženku utrhnout v přírodě, nebo dokonce vyrýt její cibulku a dát na zahrátku, mohli vyste si vykoledovat tučnou pokutu.

Sněženky se kvůli rozpínání lidské civilizace ocitají v ohrožení. Stejně jako řada dalších živočišných a rostlinných druhů přicházejí o své přirozené prostředí, a navíc je ohrožují bezohlední lidé, kteří je v přírodě trhají a nezřídka vyhrabávají i cibulky.

 

 

Sněženky chrání zákon

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) patří k ohroženým druhům, a proto je chráněna nejen zákonem České republiky, ale i Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Ochrana se vztahuje na všechny části rostliny ve všech vývojových fázích. Chráněn je i biotop, ve kterém se sněženky vyskytují. Takových míst je bohužel už jen pár, patří k nim například lužní lesy. Za zasahování do přirozeného vývoje rostlin a jejich prostředí hrozí pachateli pokuta ve výši až 10 tisíc korun. To se však netýká jen sněženek, ale i bledulí.

 

Pěstování sněženek

Zákon se nevztahuje na sněženky a bledule, které si vypěstujete na záhonku. Cibulky si samozřejmě musíte koupit, protože jak je uvedeno výše, jejich získávání z přírody je trestné, a navíc by vám takové cibulky k ničemu nebyly, protože se v novém prostředí neujmou.

Cibulky šlechtěných odrůd, které zakoupite ve specializovaném obchodě, se ujmou spíš, i když hodně záleží na podmínkách. Vhodné je vlhčí místo v polostínu. Cibulky se vysazjují na podzim (nejlépe v září, aby stihly zakořenit), a to do hloubky přibližně šesti centimetrů.

Cibulky je vhodné vysazovat co nejdříve po zakoupení, proto s nákupem nepospíchejte, leda byste měli možnost je ponechat na suchém, tmavém a chladném místě. Pěstitelé ale varují před nákupem cibulek ve výprodejích a v akcích například teď najaře, kdy většinou obchodníci vyprodávají seschlé cibulky, které zbyly od podzimu. I na to si při nákupu dejte pozor a vybírejte jen tvrdé a zdravé cibulky.

Pokud se cibulkám sněženek a bledulí bude na vašem záhonku líbit, už na jaře vás potěší drobnými kvítky. Než utvoří bohaté trsy, bude to pár let trvat. Pak je ale můžete snáze rozmnožit – jednoduše tak, že trsy rozdělíte a rozsadíte.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *