Záchranná stanice v pražských Jinonicích obnovila činnost

Praha — Záchranná stanice volně žijících živočichů v pražských Jinonicích včera opět zahájila provoz. Znovuotevřený a nově zrekonstruovaný útulek nyní budou provozovat Lesy hlavního města Prahy. Majitel předchozího zařízení byl několikrát pokutován za týrání zvířat, což pro něj bylo likvidační. Záchranná stanice přesto zůstala zachována a pod novým správcem bude i nadále sloužit opuštěným a handicapovaným zvířatům.

V zrekonstruované záchranné stanici je připraveno nové veterinární zázemí, a to včetně oddělení intenzivní péče. K dispozici je i sklad krmiva a zázemí pro ošetřovatele. Stanice bude přijímat zraněná divoká zvířata, která byla nalezena na území hlavního města, už od příštího týdne.

Nejčastějšími zvířecími pacienty jsou v JInonicích poštolky, rorýsi, holubi, ježci, netopýři a zajíci. Stanice ale bude přijímat i další volně žijící zvířata, snad jen s výjimkou rysů, medvědů a vlků.

 

 

Jinonický útulek bude otevřen i veřejnosti

V budoucnu ale stanice kromě péče o zraněné živočichy bude fungovat i jako středisko osvěty. “Připravuje se projekt vybudování zázemí k tomuto účelu přímo ve stanici a expozice určená veřejnosti,” prozradil Václav Kroutil, ředitel Lesů hlavního města, které nyní záchrannou stanici spravují.

Organizace Lesy hlavního města Prahy, která v Praze pečuje o více než 2600 hektarů lesů, zookoutky a malé vodní toky a nádrže, se rekonstrukce a znovu zprovoznění jinonického útulku ujala na žádost pražského magistrátu.

Před přibližně pěti lety se totiž stanice dostala do problémů a následně zde proběhlo vyšetřování městské veterinární služby. Tehdejší vedení stanice podle inspekce porušilo zákon o veterinární péči a zákon na ochranu zvířat proti týrání. V areálu chyběly například prostory pro zvířata v karanténě, přípravna nebo sociální zázemí.

 

Kontakt na záchrannou stanici v Jinonicích

Jinonická záchranná stanice je veřejnosti k dispozici 24 hodin denně. V případě, že na území hlavního města naleznete zraněné zvíře nebo budete potřebovat radu, můžete kdykoli volat na číslo 773 772 771.

 

11 komentářů k “Záchranná stanice v pražských Jinonicích obnovila činnost

 1. Marie Pikalová
  23.8.2012 at 13.37

  d.den,
  máme na zahradě v Praze Hostivaři ve svahovkách -terasovitá zahrada hnízdo pravděpodobně lasičky nebo kuny anebo něčeho podobného cca týden.
  Jelikož je vedle našeho domu velká parcela, která dříve byla zpuštošená a nyní je z ní park, myslím, že přesídlila k nám.
  Nevíme, co dělat. Je možný odchyt (a kolik by to stálo?) anebo jak zlikvidovat, aby se nám nerozmnožily. Děkuji za odpověď. MT: 602 535 032

  • Vlaštovka.info
   23.8.2012 at 14.08

   Dobrý den, paní Pikalová,
   možná bych Vám doporučila plašič. Na trhu jsou k dostání plašiče, fungující na principu ultrazvuku. Odpuzují drobné i větší hlodavce. Dají se sehnad už v rozmezí 800-1000 korun. Možná by Vám takový přístroj pomohl nenásilně nevítaného nájemníka vystěhovat. Jinak byste se musela domluvit s městskou policií, která má odchyt zvířat v kompetenci, ale jestli by zvířata odvezli a kolik by to případně stálo, to Vám teď bohužel říct nedokážu.

 2. Karel Hasman
  3.6.2013 at 18.04

  Dobrý den, nalezl jsem při venčení psů zesláblou, zmoklou, apatickou ale živou vlaštovku. Vzal jsem jí do tepla, vysušil a zbavil jí asi deseti parazitů, které po ní lezli – něco jako pavouci ( tři páry nohou). Vypadá, že je to mládě. Můžete mi poradit co s ní dál ? Jen tak ji dát zase ven, kde jsem ji našel, se mi nezdá dobré.
  Děkuji. Karel Hasman

  • Vlaštovka.info
   3.6.2013 at 19.45

   Panu Hasmanovi jsme odpověděli přímo na email. Máte-li podobný problém, rady, jak pomoci zraněným ptákm, najdete v tomto článku.

 3. Kateřina Bieberová
  9.6.2013 at 20.56

  Dobrý den,
  před 10 dny jsem přinesla domů holuba, který poskakoval v dešti (tiskl se ke zdi u obchodu)a baštil pečivo, které jsem mu zkusmo hodila. Začal se lepšit. Dnešním dnem baští bez problému, ale nožičku má skroucenou a skáče jen na jedné. Musím ještě dodat, že měl zelený průjem, nyní je relativně OK.
  Ráda bych Vás poprosila o radu, jak postupovat dále. Je mi líto ho nyní pustit zpět do ulic, kde bude jistě jen těžko přežívat. Máme ovšem doma zvířátek více a tak mám i obavu o přenos nemocí – salmonely atd. Zároveň je mi jasné, že mě veterinář pomůže jen velmi nerad.
  Co tedy nyní?
  Děkuji za odpověď.
  Katka Bieberová

  • Vlaštovka.info
   10.6.2013 at 9.35

   Dobrý den, jak jsem již uvedla v předchozím komentáři, odpověď najdete zde. Obraťte se na nejbližší záchrannou stanici živočichů, jejich přehled najdete na odkazu v uvedeném článku.

 4. Petr Š.
  25.12.2013 at 12.09

  Dobrý den, dnes 25,12, 2013 v 10:30 jsme vyděli na parkovišti před břevnovským klášterem, poraněného holuba. Stál na jedné noze a nemohl létat . Děkuji Petr Š.

 5. Šárka Burešová
  20.5.2014 at 21.16

  Dobrý den, předminulou neděli jsem našla mládě straky, které jsem na metru JInonice předala slečně z Vaší stanice, Můžu poprosit o info jestli přežilo, případně jak se mu daří?
  Moc děkuji

  • Vlaštovka.info
   21.5.2014 at 7.41

   Dobrý den, paní Burešová,
   my nejsme záchranná stanice, jsme online magazín. Tento článek je jen upozorněním na činnost záchranné stanice. Pro informace ohledně Vámi zachráněné straky se, prosím, obraťte přímo na stanici. Kontakty:
   telefon: 602 205 070, 604 201 846
   email: zs.praha@volny.cz
   Díky, že pomáháte zvířatům!

 6. Tereza
  22.6.2014 at 20.02

  Dobry den, v prokopskem udoli se potuluje kocka cca 3 roky stara. Bez praveho oka ktere ji hnisa, cca 18 klistat, zlomene ousko a ma hrozny kasel. Uz tyden ji chodime s pritelem krmit ale je mi ji lito. Poradte prosim kam se obratit nebo jestli by jste se ji ujali ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *