Pravěcí tučňáci byli elegantní obři, platí to i o novozélandském Kairuku

Tučňáci Kairuku vedle vyplaveného delfína Waipatia podle představ výtvarníka. Chris Gaskin, Geology Museum, University of Otago

Po pětatřiceti letech od nalezení prvních kosterních pozůstatků tučňáků kairuku, jejichž druh žil před asi 25 miliony let na Novém Zélandu, dali paleontologové konečně dohromady celou kostru. Vědci měli k dispozici fosilie dvou jedinců a jako model jim posloužila kostra tučňáka patagonského. Nyní už tedy vědí například to, že pravěký tučňák o 30 centimetrů převyšoval největšího žijícího tučňáka císařského.

Z výsledku rekonstrukce, zveřejněné v časopise Journal of Vertebrate Paleontology, vyplývá že tučňáci Kairuku grebentti byli velmi elegantní ptáci, stejně jako jejich dnešní potomci ‘ve fráčcích’. Oproti nim však měli štíhlejší tělo, dlouhý protáhlý zobák a krátké svalnaté nohy. Kairuku měl také velmi dlouhá křídla, a právě ta se stala při rekonstrukci fosilních pozůstatků matoucím prvkem. Nepoměr mezi délkou křídel a velikostí těla rekonstrukci značně protáhl.

 

 

“Kdybychom dělali rekonstrukci extrapolací podle délky jeho křídel, pak by nám vyšla výška kolem 1,8 metru,” uvedl spoluautor studie Dan Ksepka ze Severokarolínské univerzity. Nakonec však vědci přišli na to, že pravěcí tučňáci byli vysocí jen asi 1,2 až 1,3 metru.

To z nich ale i tak v poměru k velikosti dnešních tučňáků dělá obry, neboť ve srovnání s největším druhem, tučňákem císařským, byl Kairuku o 30 centimetrů větší. Ani tak ale Kairuku nebyl největším pravěkým tučňákem. Před časem byly v Peru nalezeny fosílie dvou druhů tučňáků, kteří měřili kolem 1,5 metru.

Vědci odhadují, že tučňákům Kairuku se na Novém Zélandu před 25 miliony let dařilo velmi dobře. V té době byla ještě velká část dnešního státu pod vodou a z moře vystupovaly jen nevelké kamenité shluky. Tučňáci tak byli izolovaní od predátorů a moře jim nabízelo hojnost potravy.

Pojmenování tučňáků ‘Kairuku’ je maorského původu a ve volném překladu znamená ‘potápěč vracející se s potravou’.

 

Foto: news.bbcimg.co.uk

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *