Přilétají skřivani polní, první poslové jara

Vracejí se skřivani polní, jedni z prvních ptačích navrátilců. Ornitologové zaznamenali menší hejna skřivanů již během víkendu v Čechách i na Moravě. Skřivani se do střední Evropy v těchto dnech vracejí ze Středomoří, stejně jako například čejky a špačci. I přesto, že si jejich přílet lidé již tradičně spojují s 2. únorem, odbornníci tvrdí, že se ptáci letos vůbec neopozdili.

Zpěv skřivanů polních má asi každý z nás spojen s předjařím. I proto jsou tito ptáčci označováni za jedny z poslů jara. Přesto se někomu může zdát, že se skřivani vrátili pozdě, protože má termín jejich příletu spojen s pranostikou, která praví, že na Hromnice (2. února) by měl skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.

 

 

Kdy přilétají skřivani?

Ornitologové přesto tvrdí, že skřivánci vůbec nepřiletěli pozdě, ba právě naopak, vracejí se v obvyklou dobu, neboť střední doba příletu skřivanů na jižní Moravu připadá na 24. února. Jak je to tedy s onou pranostikou?

“Nejstarší zmínka o skřivanech ve spojení s Hromnicemi pochází ze spisu pana Ctibora Tovačovského z Cimburka ‘Hádání pravdy a lži o kněžské zboží a panování jich’ z roku 1457. V té době byl užíván juliánský kalendář, a tak tehdejší 2. únor odpovídal dnešnímu 11. únoru,” vysvětlují odborníci na stránkách České společnosti ornitologické. “Až přechodem na gregoriánský kalendář v roce 1584 se Hromnice posunuly na současný, pro skřivana nepříznivý termín. Bohužel nemáme přesné informace o tom, jak se měnilo klima během posledních 500 let. Je možné, že jaro v tehdejších časech začínalo o 14 dní dříve, vždyť nakonec Karel IV. už jedno století před první zmínkou o této pranostice úspěšně zakládal ve středních Čechách vinice. Nesoulad v termínu současného běžného návratu skřivana ze zimovišť by tak nepřímo dokládal klimatické změny během posledních století.”

 

Video: Zpěv skřivana polního

 

Nepletli si lidé skřivana s chocholoušem obecným?

Chocholouš obecný se od skřivana polního liší větší chocholkou, která je dobře viditelná i složená, delším zobákem a tmavším zbarvením.

Odborníci ale mají i druhé vysvětlení, jak pranostika vážící se k příletu skřivanů polních vznikla. Domnívají se, že lidé si mohli skřivany plést s jejich příbuznými chocholouši obecnými. Ti se skřivanům velmi podobají vzhledem i hlasem, ale na rozdíl od skřivanů u nás přezimují.

“Chocholouš osidloval zemědělskou krajinu Evropy relativně pozdě, například v Dánsku se objevil až v druhé polovině 19. století, ale v českých zemích se nejstarší zpráva o něm objevila už roku 1360 v latinsky psaném rukopisu mnicha Clareta. Takže v době vzniku pranostiky se zde už prokazatelně chocholouši vyskytovali a mohli přispět k jejímu vzniku,” uvažují ornitologové.

 

Dokážou ptáci předpovědět počasí?

S příletem skřivanů si leckdo spojuje i příchod vytouženého jara. Ornitologové ale upozorňují, že zaznamenávají i případy, kdy u nás někteří ‘otužilejší’ jedinci přezimují, a tak se na první skřivánčí písničku nemůžeme zcela zpolehnout (leda, že by došla naplnění pohádka Zbyňka Malinského o tom, Jak skřivan probudil jaro, viz zde). Přesto ale připouštějí, že ptáci rozhodně mají lepší schopnost předpovídat počasí než lidé, takže je jaro možná opravdu za dveřmi.

 

Foto: Wikimedia

 

2 komentářů k “Přilétají skřivani polní, první poslové jara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *