Medvědí žluč je v Asii žádanou surovinou. Medvědi na farmách trpí

Medvědí žluči obyvatelé řady asijských států připisují léčivé a stimulační účinky. Prý dokáže snížit horečku, vyléčit játra a nebezpečné záněty, odstranit žlučníkové kameny nebo zlepšit zrak. Poptávka po ní je tedy obrovská, a tak na stovkách farem živoří, trpí a umírají tisíce medvědů.

 

Například jen ve Vietnamu, kde se na farmách podle odhadů ochránců zvířat chová kolem čtyř tisíc medvědů, odeberou zvířatům za jediný rok kolem sedmi tun žluči. Z tohoto množství se pak vyrobí asi 500 kilogramů léků a kosmetických přípravků.

Odběry žluči u medvědů probíhají při jejich plném vědomí a jsou nesmírně bolestivé. O tom, jak medvědi na těchto farmách musejí trpět, svědčí například jen fakt, že zatímco se medvědi ve volné přírodě dožívají třiceti let, na farmách umírají nejčastěji mezi pátým a desátým rokem života. Častou příčinou úhynu jsou infekční choroby a podvýživa.

Medvědy pro farmy ve volné přírodě odchytávají zkušení lovci. Už při odchytu může u medvědů dojít k velmi závažným poraněním – když se zvíře chytí do pasti, nezřídka přijde při snaze uniknout o nohu. Na farmě, kde jsou pak medvědi chovaní v klecích, v nichž se nemohou pořádně ani hýbat, dochází k přenosu infekčních onemocnění.

 

 

Ve Vietnamu je chov medvědů zakázán, obchod se žlučí ale čile funguje

Vietnam je jednou ze zemí, kde obchod s medvědí žlučí funguje ve velkém. A to i přesto, že stát už před lety přistoupil k mezinárodní úmluvě, vymezující se proti mezinárodnímu obchodu s ohroženými zvířecími druhy.

Ochránci se proto snaží působit alespoň na veřejné mínění. Podle nich je důležitý především postoj spotřebitelů. Dokud nepřestanou přípravky s obsahem medvědí žluči užívat, zvířata budou dál chována v nevyhovujících podmínkách a týrána při odběru žluči.

I za tímto účelem před třemi lety nedaleko Hanoje vznikl útulek pro medvědy, které se podaří zachránit z rukou pašeráků i z nelegálních farem. Zde je medvědům poskytována adekvátní péče a zařízení je přístupné veřejnosti, aby lidé měli možnost se s medvědy tváří v tvář poznat a získali informace o tom, jak zvířata kvůli získávání žluči trpí.

 

Video: Medvědi chovaní na farmách kvůli žluči

 

Číňané o alternativách medvědí žluči nechtějí slyšet

Pro získávání žluči jsou medvědi chováni také v Číně, zde se však nejedná o nic nezákonného. Medvědí farmy tu fungují s požehnáním státu a členové asociace tradiční čínské medicíny je hájí s tím, že medvědí žluč je pro léčebné účinky nezbytná. Odmítají přitom námitky světových organizací na ochranu zvířat, jako je například The World Society for the Protection of Animals, že existuje řada alternativních látek, které medvědí žluč mohou plně nahradit.

 

Foto: Wikimedia

 

6 komentářů k “Medvědí žluč je v Asii žádanou surovinou. Medvědi na farmách trpí

 1. 27.2.2012 at 11.33

  To je prostě strašný! Kdy s tím přestanou! Já bych je chtěla vidět, kdyby jim někdo za živa odebíral žluč… Ale mohlo by to mít také léčivé účinky – zachránilo by to medvědy 🙁

 2. Alenka
  25.7.2013 at 18.10

  Přesně tak, je mi z toho zle!!!://:((( Hned bych jim udělala to samý, nebo je k pár hladovým méďům hodila všechny, a bylo by, lidi sou nejnechutnější stvoření:-!!!

 3. Hmm
  17.1.2014 at 13.22

  Ani Indové nejsou o nic moc svatí. Taky tam hlatjí ryby zaživa kvůli lékům a nikdo nic proti tomu neřekne. Proč nikdo nic neříká? Protože jsou to posvátný národ nebo co? Nelíbí se mi ta kombinace ochrany zvířat a úcty k tradici a krom toho, Indů je taky už tolik jako Číňánů. Omlouvám se za odbíhání od témat, ale podle mě je ještě horší něž samotná akce (tj. medvědi a žluč) je reakce. Já bych nemohl udělat to samé, protože bych se choval jako oni a já násilí toho typu (ani na jednoho ani na druhého) nesnáším. Bolí mě břicho, když slyším o té žluči, ale zatím budu o téhle věci ticho, protože teď nemůžu jít hrr na ochranu, protože bych nenohl souhlasit s reakcí, ať je to kvůli čemu.

  • asdf
   1.8.2014 at 19.49

   jasně,pravda pravda. to same udelat sikmookym

 4. -neuvedeno-
  1.8.2014 at 19.45

  Jo a ještě bych tady ráda něco připsala k tomu článku: Medvídci si často tou bolestí tlučou hlavičky do mříží a pak mají do krve sedřené chloupky, sedřené drápky a tím jak dlouho tam jsou mají úplně zdegenerované svaly a pohybové orgány….to samé udělat šikmookcům do posledního puntíku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! chudatka moje malucke……

 5. Evita
  27.4.2015 at 23.04

  Když jsem to viděla dnes v Tv, bylo mi také hrozně. Podlehla jsem té nejpritivnéjší a nejpřirozenější reakci – oko za oko. Byli to Vietnamci a byli vysmátí, medvédi zvraceli a oni se smáli. Nic s tim nenaděláme. Je to o lidech a o penězich. Jenom bych jim přála, aby ctili tu bolest místo medvědů. Lidi jsou krutí a já jdu pohladit svého pejska, nalezence z útulku…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *