Moře je odpadní jímkou lidstva. Tisícům mořských živočichů tak hrozí vyhynutí

Paraziti koz, krav, koček a psů ohrožují na zdraví a životě stovky mořských savců. Moře se navíc podle zoologů stává odpadní jímkou lidstva, což značně narušuje vodní ekosystém. Kvůli rostoucí teplotě a kyselosti vody hrozí vyhynutí tisícům druhů živočichů.

V kanadském Vancouveru proběhlo sympozium s názvem Udržet se na hladině moří. V rámci konference vědci upozornili na skutečnost, že mořští živočichové, jako jsou například tuleni či lachtani, trpí onemocněními přenášenými parazity suchozemských zvířat.

Zoolog Evžen Kůs v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že u mořských savců se v poslední době často vyskytují paraziti kožní, ale i vnitřní, jako jsou škrkavky či tasemnice. Tito paraziti se do moře mohou dostat ze zbytků a těl uhynulých zvířat.

 

 

Podle vědců tato onemocnění neohrožují jen mořské tvory, ale i lidi. Například konzumací špatně tepelně upravených ryb může dojít k přenosu některých onemocnění, problémem je ale také fakt, že se v tělech ryb stále více objevují těžké kovy, bifenyly a další toxické látky.

Příčinou těchto problémů však nejsou jen odpady. Paraziti, houby, viry a bakterie se z půdy do moře snáze dostávají například i kvůli rozsáhlému betonování, intenzivnímu zemědělství a vysoušení bažinatých oblastí. Kvůli těmto činnostem člověka dochází k narušení ‘přirozených filtrů’ v přírodě.

 

Oteplování moří a rostoucí kyselost zabíjí stovky živočichů

Odborníci varují, že stav moří je stále horší. Největším problémem je rostoucí teplota a kyselost vody. Podle Evžena Kůse jsou v tomto případě nejohroženější korálové útesy a stovky dalších druhů živočichů, které jsou na korály symbioticky vázány.

Gretchen Hofmannová z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře navíc poukazuje na skutečnost, že rostoucí kyselost oceánů ničí zárodky ústřic a slávek po celém světě . Na pobřeží Kanady a Spojených států už je proto ohrožen jejich chov.

“Děláme si z moře odpadní jímku. Moře u ústí velkých řek jsou dnes obrovské žumpy. Velkým problémem se stávají například látky z antikoncepce, které čistírny nezachytí a ty pak mohou ovlivňovat pohlaví ryb,” upozornil Evžen Kůs.

 

Foto: sky-wallpaper.com

 

2 comments for “Moře je odpadní jímkou lidstva. Tisícům mořských živočichů tak hrozí vyhynutí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *