Moře je odpadní jímkou lidstva. Tisícům mořských živočichů tak hrozí vyhynutí

Paraziti koz, krav, koček a psů ohrožují na zdraví a životě stovky mořských savců. Moře se navíc podle zoologů stává odpadní jímkou lidstva, což značně narušuje vodní ekosystém. Kvůli rostoucí teplotě a kyselosti vody hrozí vyhynutí tisícům druhů živočichů.

V kanadském Vancouveru proběhlo sympozium s názvem Udržet se na hladině moří. V rámci konference vědci upozornili na skutečnost, že mořští živočichové, jako jsou například tuleni či lachtani, trpí onemocněními přenášenými parazity suchozemských zvířat.

Zoolog Evžen Kůs v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že u mořských savců se v poslední době často vyskytují paraziti kožní, ale i vnitřní, jako jsou škrkavky či tasemnice. Tito paraziti se do moře mohou dostat ze zbytků a těl uhynulých zvířat.

 

 

Podle vědců tato onemocnění neohrožují jen mořské tvory, ale i lidi. Například konzumací špatně tepelně upravených ryb může dojít k přenosu některých onemocnění, problémem je ale také fakt, že se v tělech ryb stále více objevují těžké kovy, bifenyly a další toxické látky.

Příčinou těchto problémů však nejsou jen odpady. Paraziti, houby, viry a bakterie se z půdy do moře snáze dostávají například i kvůli rozsáhlému betonování, intenzivnímu zemědělství a vysoušení bažinatých oblastí. Kvůli těmto činnostem člověka dochází k narušení ‘přirozených filtrů’ v přírodě.

 

Oteplování moří a rostoucí kyselost zabíjí stovky živočichů

Odborníci varují, že stav moří je stále horší. Největším problémem je rostoucí teplota a kyselost vody. Podle Evžena Kůse jsou v tomto případě nejohroženější korálové útesy a stovky dalších druhů živočichů, které jsou na korály symbioticky vázány.

Gretchen Hofmannová z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře navíc poukazuje na skutečnost, že rostoucí kyselost oceánů ničí zárodky ústřic a slávek po celém světě . Na pobřeží Kanady a Spojených států už je proto ohrožen jejich chov.

“Děláme si z moře odpadní jímku. Moře u ústí velkých řek jsou dnes obrovské žumpy. Velkým problémem se stávají například látky z antikoncepce, které čistírny nezachytí a ty pak mohou ovlivňovat pohlaví ryb,” upozornil Evžen Kůs.

 

Foto: sky-wallpaper.com

 

2 komentářů k “Moře je odpadní jímkou lidstva. Tisícům mořských živočichů tak hrozí vyhynutí

  1. 25.2.2012 at 22.50

    Někdy si říkám, zasloužíme si vůbec říkat si “pány tvorstva”, když tu přírodu ne zrovna chályhodně opanujeme… ?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *