Proč mají zebry pruhy? Vědci přišli s novým vysvětlením

K čemu zebrám slouží jejich černobílé pruhy, tím se vědci zabývali celá desetiletí. Teorií o jejich funkci vzniklo hned několik. Nyní ale švédští a maďarští vědci přišli s novým vysvětlením, jemuž na přesvědčivosti dodávají i výsledky dalších pokusů. Pruhování u zeber má zřejmě odpuzovat bodavý hmyz.

Existuje několik teorií, které se snaží záhadu zebřích pruhů vysvětlit. Někteří vědci mají za to, že díky jedinečnosti struktury pruhů se mezi sebou zebry rozeznávají, jiná vysvětlení tvrdí, že pruhy mají funkci při regulaci tělesné teploty zvířat, nebo že slouží jako matoucí prvek pro predátory.

V odborném periodiku The Journal of Experimental Biology ale nedávno vyšla studie, která rozvíjí další teorii. Podle ní struktura černobílých pruhů zebry činí “nezajímavé” pro bodavý hmyz. Tato funkce pruhů u zeber pravděpodobně spočívá v tom, jak odrážejí světlo.

 

 

Začalo to pokusy s koňmi

“Rozhodli jsme se studovat koně s černou, hnědou a bílou srstí,” vysvětlila Susanne Akessonová, členka týmu, který se výzkumem zabýval. “Zjistili jsme, že učerných a hnědých koní získáme horizontálně polarizované světlo.” Tento efekt podle doktorky Akessonové dělá černé koně velmi přitažlivými pro mouchy.

Oproti tomu u bílých koní vědci zjistili, že světlo, odrážející se od jejich srsti, je nepolarizované, což je činí pro mouchy neatraktivními. A během pokusu se ukázalo, že opravdu na černé koně mouchy sedaly víc než na bílé.

Na základě těchto poznatků chtěli vědci zjistit, jaký efekt na hmyz má pruhovaná srst zeber. “Vytvořili jsme experimentální soustavu z desek, na něž jsme namalovali různé vzory,” řekla pro BBC Nature doktorka Susanne Akessonová.

Desky s černobílými vzory umístili na jedné koňské farmě v Maďarsku a byli překvapeni výsledkem. Černě natřené desky přitahovaly nejvíce hmyzu, zatímco černobíle pruhované byly pro mouchy ještě méně zajímavé, než bílé. Pro vědce je to přesvědčivý důkaz, že mouchy se skutečně orientují podle toho, jak daná barva odráží světlo.

 

Je zebra černá s bílými pruhy, nebo naopak?

A ještě jedna zajímavost na závěr. Ve společnosti se občas dává k dobru otázka, je-li zebra bílá s černými pruhy, či naopak. Obecně panuje názor, že zebry jsou bílé a mají černé pruhy. Prozatímní výzkumy ale poukazují na to, že hříbě zebry je v matčině lůně černé a bílé pruhy se dotvářejí až v pozdějším stádiu jeho vývoje.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *