Pět kosatek žaluje zábavní park

Washington – Žalobě pěti kosatek nyní čelí podmořské zábavní parky SeaWorld. Žalobu formálně podaly kosatky Tilikum a Katina ze zábavního centra v Orlandu a Kasatka, Corky a Ulises z parku v San Diegu. Kuriózně znějící žalobu však nepodaly velryby samotné, ale členové Sdružení pro etické zacházení se zvířaty (PETA). Ti chtějí upozornit na to, že kosatky odchycené ve volné přírodě jsou de facto otroky zábavních parků, které na nich vydělávají.

“Poprvé v naší historii federální soud vyslechl argumenty, jestli žijící, dýchající a cítící bytosti mají práva, a jestli mohou být zotročeny jenom proto, že se nenarodily jako člověk,”řekl k případu právník Jeffrey Kerr, který pět kosatek zastupuje. Obhájce se zároveň odvolává na 13. dodatek americké ústavy, který ruší otroctví ve Spojených státech.Právník zábavního parku ale oponuje: “Ani kosatky, ani jiná zvířata nebyla obsažena ve slovech ‘My, lid Spojených států’, když byla přijímána ústava.”Názor PETA, že držení kosatek v umělých nádržích a jejich zneužívání k obohacení se je otroctvím, protistrana jednoznačně odmítá.Verdikt po prvním slyšení zatím nepadl. Už nyní se ale hovoří o tom, že pokud ochránci se žalobou uspějí, bude mít rozsudek dopad jak na mořské zábavní parky a zoologické zahrady, tak například i na práci policejních psů.

 


Video: Ukázka show s kosatkami

 

 


Kosatka utopila trenérku

Zástupci PETA rovněž vzpomněli na incident, který se odehrál v únoru roku 2010. Kosatka Tilikum tehdy před zraky diváků utopila svou cvičitelku. “Celý rok po útoku byl Tilikum trestán izolací od ostatních kosatek. Většinu času strávil v betonové nádrži jen o půl metru delší, než je sám,”uvedli zástupci PETAJe tedy zřejmě skutečně otázkou etického přístupu člověka ke zvířeti, jestliže tvora, který mohl cvičitele zabít ze stresu, který mu lidé sami přivodili, ‘potrestá’ dlouhodobou izolací od ostatních jedinců téhož druhu. Zneužívání zvířat za účelem obohatit se však vyznívá zcela proti provozovatelům zábavního parku.

 

 

Video: Kosatka utopila trenérku během představení

 

Foto: free-desktop-backgrounds.net

 

__________________________________________________

 

PTÁME SE VÁS:

[poll id=”4″]

 

1 comment for “Pět kosatek žaluje zábavní park

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *