Jak pěstovat ibišky a jak je chránit před škůdci

Když si chcete zútulnit domov a mít v bytě kousek přírody, je pořízení rostlin téměř samozřejmostí. Kvetoucí rostliny patří pro svou krásu k nejoblíbenějším a jejich nabídka se rozrůstá úměrně tomu, kolik zajímavých exemplářů z nejrůznějších koutů světa odborníci ‘naučí’ přežívat v domácích podmínkách.

K nejoblíbenějším pokojovým rostlinám patří ibišek. Pro své bohaté květenství a širokou škálu nádherných květů jej vyhledává spousta lidí, kteří si chtějí zkrášlit byt živou rostlinou. Ibišky jsou ale bohužel poměrně náročné na výživu, světlo a náchylné k různým onemocněním a napadení parazity. Přesto ale jejich pěstování není žádná věda.


Když si pořídíte ibišek

Až zavítáte do květinářství s úmyslem zakoupit rostlinu, dobře vybírejte. Při nákupu si ibišek prohlédněte, jestli nemá zažloutlé či flekaté listy, případně jestli se listy nelepí – mohlo by se totiž jednat o první známku napadení škůdci.Spolu s květinou nezapomeňte zakoupit také vhodné hnojivo (existují hnojiva přímo pro ibišky, jsou ale dost drahá a běžná hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny jsou dostačující). Zakoupit můžete i postřik proti škůdcům a preventivně jím doma rostlinu ošetřit (o vhodných přípravcích se zmíníme níže).

Až ibišek přinesete domů, doporučujeme jej před umístěním mezi ostatní rostliny nechat tři dny ‘v karanténě’, abyste zabránili případnému přenosu škůdců – těžko byste se jich pak zbavovali. Dobré je nejprve rostlinku ošetřit insekticidem.

Květiny po zakoupení někdy potřebují přesadit, protože v původním květináči byly moc dlouho a nemají dostatek substrátu. Rostlinu proto vyndejte z květináče a ověřte si, že nemá jen kořeny, ale že má dostatek hlíny (pozor, ať při vyndavání z květináče hlína neopadá).

Ibišek potřebuje výživný substrát pro kvetoucí pokojové rostliny. Někdy se doporučuje míchat jej s pískem v poměru 2:1.Vhodné stanoviště a pěstování ibišků

Pravidelná zálivka, hnojení, dostatek světla. To jsou tři kouzelné formule, které na vašem ibišku vyčarují barevnou záplavu květů.Za prvé zvolte umístění, kde bude mít rostlina dostatek světla, ale zároveň nebude vystavena drsnému dopolednímu slunci. Vhodné je tedy nechat ibišek někde v blízkosti okna, nebo na okenním parapetu situovaném na jihovýchod či jihozápad. Až pro ibišek najdete vhodné místo, kde se mu bude dařit, příliš s ním nemanipulujte. V opačném případě začne reagovat shazováním poupat.

Zálivka by měla být přiměřená. Pokud bude mít ibišek nedostatek vody, začnou opadávat poupata. Bude-li mít vody naopak moc, mohou mu odhnívat kořeny. Že má nadbytek vody poznáte buď podle žloutnoucích listů, nebo podle toho, že ibišek ovadá i přesto, že má hlínu v květináči mokrou. Zalévejte tak, aby substrát byl pokud možno alespoň trochu vlhký. Pozor ale, aby ibišek nezačal ovadat, jinak hrozí opadání poupat.

Důležité je i pravidelné hnojení, protože ibišek je poměrně náročný na výživu. Doporučuje se každé tři týdny přihnojit. Používejte hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Dodržujte ale časový odstup tří týdnů, nebo květinu naopak přehnojíte. Dávkování hnojiva závisí na typu, řiďte se proto pokyny na obalu hnojiva.

Ibišky hnojte jen ve vegetačním období, to znamená přibližně od dubna do září. Rostliny by se neměly hnojit minimálně měsíc po přesazení, takže pokud je přesadíte v průběhu března, začněte hnojit v dubnu. Květenství ibišků končí v říjnu, proto v tomto měsíci již nepřihnojujte, aby se květiny připravily na zazimování.


Jak zazimovat ibišek

Aby ibišek na jaře a v létě prospíval, je nutné ho přes zimu nechat trochu odpočinout. Rostlinky proto nezapomeňte zazimovat, a to nejlépe v průběhu listopadu. Máte-li možnost, přemístěte květiny do chladnější místnosti (15 až 17 stupňů celsia).

Ibišky se také musejí pravidelně zastřihnout, protože velmi rychle rostou. Vhodná doba je v průběhu prosince nebo zjara po přesazení. V průběhu roku je dobré rostliny udržoval odlamováním přebitečných výhonků.


Množení ibišků řízkováním

Při stříhání ibišků můžete své oblíbené exempláře rovněž namnožit. Odstřiženou dřevnatou větvičku zbavte lístků a nechte jen dva vrcholové. Zapíchněte ji do kořenáčku s vlhkým substrátem, přetáhněte přes sazečku igelitový sáček a nechte na světlém stanovišti. Po třech týdnech sáček sundejte a nezačnou-li lístky na větvičce ovadat, máte vyhráno. Pokud ovadají, nechejte řízek ještě několik dní pod igelitovým sáčkem.


Ochrana ibišků před škůdci

Bohužel ibišky nejsou oblíbené jen u pěstitelů, ale i u škůdců. Jedním z nejčastějších parazitů, kteří napadají ibišky, jsou molice. Jsou to malí bílí motýlci, kteří se živí šťávou z listů. Jsou přenašeči mnoha virových chorob. Objevíte je snadno: listy ibišků se lepí (jedná se o trus molic, v němž se může dařit plísním) a když s rostlinkou mírně zatřesete, molice se vznesou.Dalšími častými parazity jsou mšice, svilušky nebo třásněnky, ale molice ibišky napadají zřejmě nejčastěji.

Existuje řada více či méně účinných přípravků, které lze v takovém případě aplikovat – mospilan, decis, Fast a další. Jedná se ale o přípravky, které je třeba použít opakovaně, protože likvidují jen škůdce v určité vývojové fázi. Když se časově ‘netrefíte’, hmyz se množí vesele dál.

Zřejmě nejúčinnějším postřikem je lesk na listy. Jeho výhodou je, že vytvoří na listech ochranný film, který nejen že jim dodá krásný lesk, ale zároveň likviduje škůdce, jejich vajíčka a zabraňuje usazování dalších parazitů.

Při aplikaci postřiku dbejte na to, aby se dostal i na spodní stranu listů rostliny. Nejlepší je provádět postřik brzy poránu, nebo později večer, když jsou škůdci v klidu – insekticid je lépe zasáhne.

 

5 comments for “Jak pěstovat ibišky a jak je chránit před škůdci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *