Zvířata ve zlínské zoo se schovávají před mrazem

Kruté mrazy, které v těchto dnech opanovaly celou naši republiku, zahnaly do úkrytů i zvířata v zoologických zahradách. Nastává zde ale poněkud paradoxní situace. Zatímco například u tučňáků bychom čekali, že mrazivé počasí budou snášet obstojně a velbloudi se raději schovají, je to přesně naopak. Tučňáci se tlačí u ohřevné lampy a velbloudi se producírují v zasněženém výběhu.

Ve zlínské zoologické zahradě se ale před vrtochy zimního počasí snaží uchránit hlavně slony a žirafy. Slonům musejí v těchto dnech mazat nohy a uši vazelínou, aby jim neomrzaly, a žirafy mají ‘domácí vězení’, aby si venku nepolámaly nohy. Stejně je tomu i u dalších kopytníků a zvířat z tropických oblastí.

 

 

Ve vnitřních expozicích kvůli extrémním mrazům zůstávají i další zvířata, jako jsou labutě černé, supi Rüppellovi nebo tučňáci Humboldtovi. “Ne každý druh tučňáka miluje led a sníh, tento je dosti teplomilný, proto jsme jim nejdříve přidávali lampy na ohřev a slámu, raději je však schováme dovnitř,” uvedl na pravou míru mluvčí zlínské zoo Pavel Shromáždil.

 

Velbloudům sníh a mráz nevadí

Mráz překvapivě nevadí některým druhům zvířat, u nichž bychom předpokládali, že budou spíše teplomilná. Jako například velbloudi dvouhrbí, známí jako koráby pouště. “Lidé si často myslí, že musí mít rád teplo, ale velbloudi žijí na poušti Gobi, což je jedno z nejnehostinnějších míst na zemi, teploty tam klesají na minus 30 stupňů Celsia,” vysvětluje Pavel Shromáždil.

Málokomu by se v tomto počasí asi chtělo na procházku po zoologické zahradě, kdybyste se ale chtěli jít s dětmi na zvířátka podívat, můžete vyrazit hned, jakmile budou teploty trochu vlídnější. Zvířátka budou do venkovních expozic vypuštěna hned, jakmile nejsilné mrazy poleví.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Zvířata ve zlínské zoo se schovávají před mrazem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *