Kocourka s rakovinou zachránila totální endoprotéza

Devítikilový zrzavobílý kocourek Cirano prodělal kvůli rakovině kloubu v zadní noze chemoterapii a radioterapii. Nemoc se ale vyléčit nepodařilo a jemu hrozila amputace. Veterináři se ale rozhodli vyzkoušet unikátní metodu – totální endoprotézu pro kočku. Nyní Cirano poklidně odpočívá na jednotce intenzivní péče a rychle se zotavuje.

Desetiletý kocourek Cirano měl rakovinu a musel podstoupit závažnou operaci – výměnu vlastního kloubu za umělou náhradu. Lékaři ze státní univerzity v Severní Carolině zatím s touto operací u koček neměli zkušenost, a tak byla operaci věnována velká pozornost. Veřejnost mohla získávat aktuální informace především z pravidelně aktualizovaného blogu.

 

 


Kloubní náhrada na míru

Díky prvotřídní veterinární péči se kocourek Cirano doslova znovu narodil. Už v roce 2010 prodělal chemoterapii a radioterapii na coloradské univerzitě. Jeho nemoc se však nepodařilo zcela vyléčit a kloub na zadní tlapce začal být nepohyblivý.

Kloubní náhrada pro Cirana

Minulé úterý proto došlo na operaci. Provedl ji desetičlenný tým pod vedením doktora Denise Marcellin-Littlea na katedře veterinární medicíny při univerzitě Severní Caroliny. Lékaři strávili hodiny voperováváním nového kloubu, který byl vyroben Ciranovi doslova na míru.

Samotná výroba náhradního kloubu zabrala šest měsíců. Spolupracovali na ní veterináři a inženýři ze Spojených států a Německa. Doktor Marcellin-Little ubezpečil, že nový kloub pro CIrana je stejně kvalitní, jako náhradní kloub pro lidského pacienta. Technologie zpracování a kvalitní materiál by měly zajistit bezproblémové ‘spojení’ s vlastní kostí v noze kocourka.

 

Amputace by byla nevyhnutelná

Díky unikátní operaci Cirano unikl amputaci končetiny. Jeho majitelka Sandy Lerner, farmářka z Virginie, už vynaložila za léčbu kocourka nemalé finance, ale ničeho nelituje. Doktoru Marcellin-Littleovi, jeho týmu a všem, kdo se na jedinečném projektu podíleli, je nyní velmi vděčná a věří, že případ jejího mazlíčka pomůže i dalším zvířatům v podobné situaci a učiní pro ně kvalitní veterinární péči dostupnější.

Cirano ale není první kočkou, které byla voperována kloubní náhrada. Například v Anglii musela kočka Missy podobnou operaci podstoupit po střetu s autem v roce 2009. Komplikovaná zlomenina u ní vyžadovala transplantaci náhradního kloubu.

 

Foto: odt.co.nz, blogs.cvm.ncsu.edu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *