Klimatologové čekají oteplení a sucha, Václav Cílek předpovídá chladno

Klimatologové sestavují obraz budoucí tváře Země s ohledem na dosavadní klimatické změny a propočty. Podle nich by se jen v České republice do roku 2099 mělo oteplit o čtyři stupmě Celsia. V polárních oblastech by teplota mohla vyskočit vysoko nad nulu, což by mělo katastrofální dopad na tamní faunu.

 

Extrémní sucha, časnější příchod jara a léta a sníh už jen na vrcholcích hor. Tak by podle současných odhadů mohlo vypadat počasí v České republice na sklonku 21. století. Na studii, z níž tato data vyplývají, v uplynulých pěti letech pracovalo pět desítek klimatologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), z Univerzity Karlovy a Akademie věd.

“Pomocí statistik a klimatického modelování jsme například zjistili, že na konci tohoto století se v létě oteplí až o čtyři stupně Celsia,” podotkl vedoucí výzkumného týmu Jan Pretel ČHMÚ.

 

 


Dopady oteplení na faunu a flóru

Oteplení a sucha se výrazně dotknou například zemědělství. V závislosti na počasí se změní nejen výnosnost plodin, ale i působení škůdců. Na sucha se chce už nyní začít připravovat i stát. Podle Hospodářských novin ministerstvo zemědělství uvažuje o výstavbě desítek vodních nádrží, které by měly sloužit zavlažování v době extrémního sucha.

Pokud se katastrofické předpovědi naplní, bude to ale mít obrovský dopad i na faunu. Například v polárních oblastech by se mělo oteplit až na 15 stupňů nad nulou, což by například pro tučňáky a lední medvědy znamenalo jistou smrt.

Lední medvědi s oteplováním planety přitom bojují už dnes. Kvůli rostoucí teplotě se prodlužuje jaro a léto a vodní plochy, které jsou přes zimu zamrzlé a umožňují medvědům putovat desítky kilometrů za potravou, zvířata oddělují od kořisti. Vyhladovělí medvědi čekají na příchod zimy dlouhé týdny.

 

Václav Cílek předpovídá ochlazení

Se ‘suchými scénáři’ klimatologů příliš nesouhlasí známý český klimatolog a geolog Václav Cílek. “Nesouhlasím s tím, že se bude v příštích letech jenom oteplovat. Naopak. V příštích 30 až 40 letech trend směřuje k ochlazení,” říká.

Jak tedy bude vypadat počasí v příštích desetiletích, se můžeme jen dohadovat. Zásadní změny klimatu lze sice pozorovat už nyní, otázkou však zůstává, jestli na nich lze stavět scénáře budoucnosti, nebo jestli naopak máme čekat, že oteplování vystřídá ochlazování, o jehož periodicitě mluví třeba právě Václav Cílek.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *