Exkluzivní fotografie znovu objevených hulmanů šedých

Borneo – Fantastický objev učinili vědci na Borneu. Podařilo se jim zachytit fotografie hulmanů šedých – primátů, které měli za vyhynulé. Nový objev jim dává naději, že záchrana opic, jejichž život silně ohrožuje ničení deštných lesů, je ještě možná.

Vědci z České republiky, Indonézie, Spojených států a Kanady se za pomoci fotopastí snažili v lese Wehea zmapovat život místních zvířat. Obrovským překvapením pro ně bylo, když mezi fotografiemi našli obrázky primátů, o nichž si mysleli, že ve zdejší oblasti vyhynuli.

 

 

Vůbec první fotografie hulmanů šedých

Vědci si zprvu nebyli vůbec jistí, zdali se opravdu jedná o kriticky ohrožené hulmany šedé (lat. Presbytis hosei canicrus, angl. Miller’s grizzled langurs). Druh dosud nebyl hlouběji prozkoumán a jeho fotografie neexistovaly. Vědci se tak museli orientovat pouze podle kreseb z místního muzea.

“Tento objev nám dává naději, že najdeme větší populaci těchto opic, abychom mohli zajistit jejich přežití,” řekl k fantastickému objevu doktor Brent Loken z kanadské univerzity Simona Frasera.

Populace hulmanů šedých byla poprvé zmapována v roce 1985. Od té doby vědci opice rok co rok sledovali. Zaznamenaný počet zvířat byl stále nižší, až poklesl úplně a loni nebyl zaznamenán jediný zástupce tohoto druhu.

 

Foto: bbc.co.uk