Týrání koní ve Španělsku: Jezdci zvířata nutí projít ohněm

Luminarias - svátky světla ve ŠpanělskuŠpanělsko – V městečku San Bartolome de Pinares, ležícím asi 100 kilometrů severozápadně od Madridu, je 17. leden již po staletí zasvěcen tradici, při níž se koně a jezdci bezhlavě vrhají do ohně. Obyvatelé si tak chtějí zajistit ochranu patrona zvířat – svatého Antonína. Proti zvyku ale brojí ochránci zvířat.

Kde končí kultura a začíná týrání zvířat? Takovou otázku si pokládali ochránci zvířat už před několika lety, kdy začali prosazovat iniciativu za zrušení krvavých býčích zápasů. Býčí zápasy však nejsou jedinou tradicí, při níž zvířata pro pobavení lidí trpí.

 

Týrání ve jménu patrona zvířat

17. leden je ve španělské vesnici San Bartolome de Pinares zasvěcen netradičním oslavám svátku svatého Antonína, který je ve Španělsku považován za patrona zvířat.

S oslavami je spojena tradice, při níž na 700 koní s jezdci notně posilněnými alkoholem musí proběhnout obrovskými ohništi s plameny šlehajícími do několikametrové výšky. Koně se ohně bojí, ale ostruhy na botách jezdců jsou příliš ostré, než aby se vzepřeli jejich vůli.

Pro muže z vesnice je tato slavnost důkazem odvahy, pro turisty, kterých oslavy přitahují stále víc, je to nevšední zážitek, a pro koně je to utrpení. Paradoxně je předmětem tradice, jejíž historie se začala psát už v polovině 16. století, naklonit si patrona zvířat sv. Antonína, aby ochraňoval obyvatele a jejich zvířata.

 

Video z letošních oslav 17. ledna

 

 

Tradici asi brzy odzvoní

Svátky nazývané Luminarias, neboli svátky světla, jsou ale nyní v ohrožení. Ochránci zvířat se zvyky na počest patrona zvířat nesouhlasí a každoročně se zvedá silnější vlna nevole. Je tak možné, že už brzy ohnivému peklu odzvoní stejně, jako býčím zápasům v Katalánsku.

 

Foto: YouTube.com

 

2 comments for “Týrání koní ve Španělsku: Jezdci zvířata nutí projít ohněm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *