Astronomové: “Nepanikařme! Konec světa 21. 12. 2012 nebude!”

Konec světa 2012 je nesmysl, říkají odborníci

K Mayskému kalendáři a jeho předpovědi konce světa 21. 12. 2012 se obrací stále více lidí. Astronomové se chytají za hlavu, protože si jsou vědomi, jakou hysterii tyto nesmyslné předpovědi mohou vyvolat a jaké důsledky to může pro některé lidi mít. Nebývalá pozornost, jakou tomuto tématu věnují seriózní média, činí z předpovědi zdánlivě jasnou vizi a zbytečně děsí možná statisíce lidí po celém světě.

 

Čeští astronomové se rozhodli na středu 18. ledna 2012 svolat tiskovou konferenci, aby upozornili na neopodstatněnost hysterie kolem konce mayského kalendáře v prosinci tohoto roku. Jejich argumenty a propočty byly jasné: Konců světa jsme přežili už padesát, desítky dalších nás možná ještě čekají a pokud bychom se měli řídit mayským kalendářem, nemohli bychom si být jisti, kdy přesně se máme na exodus připravit.

 

Konec světa je výmysl, nikoliv však Mayů

Astronom Jiří Grygar se nadsazenost předpovědi konce světa snažil dokázat na doposavadních předpovědích. Podle nich by pouze v posledních dvanácti letech muselo dojít k padesáti koncům světa. Do toho spadají i pochybné předpovědi věštců, jako byla například Sybila či Nostradamus.

“Jenom za rok 2000 selhalo minimálně 25 předpovědí konců světa a mezi nimi jsou i významná jména, která znáte z literatury a z médií. Všichni to přežili, zase se jim vůbec nic nestalo a pokračují v těch svých nesmyslech,” řekl Jiří Grygar.

Zároveň připomněl případ, kdy dva američtí vědci v 70. letech předpověděli konec světa na rok 1982 a vydělali nemalé peníze na prodeji publikace o své teorii. Předpověděli prý tehdy, že vlivem určitého postavení planet dojde k velmi silnému zemětřesení v oblasti západní Ameriky, který se Zemi stane osudným. Když však k ničemu podobnému nedošlo, přišli s další teorií, kterou vysvětlili svůj omyl a uvedli, že katastrofa ovlivněná stejným postavením planet se stala – podle nich se jednalo o výbuch sopky v úplně jiné části světa.

I jejich druhá teorie však vzbudila jistý ohlas a vědci na ní opět vydělali. Poněkud trystní je ale fakt, že i přes tyto pseudovědecké předpovědi astronomové i nadále požívají jisté úcty a jsou považováni za špičkové odborníky.

 

 

Nebuďme iracionální

Čeští astronomové rovněž upozornili na fakt, že ona důvěra v předpověď konce světa je dána jednak její mediální prezentací, ale bohužel i tím, že někteří lidé nejsou schopni nad těmito teoriemi racionálně uvažovat a berou je jako fakt.

Předpověď konce světa na základě mayského kalendáře je ale sama o sobě úplně zcestná. Mayové totiž žádný konec světa nepředpověděli, pouze pracovali s konkrétními daty pro výpočet vlastního kalendáře. Na základě těchto výpočtů lze určit konec kalendáře (tedy datum, po kterém mayský kalendář už nepokračuje), ale konec světa to neznamená. Zde už se jedná jen o jakousi ‘hollywoodskou’ dramatizaci.

“Sám fakt, že končí nějaký kalendář, nemá žádnou hodnotu od událostí s tím spojovaných. Podle seriozních badatelů mayské historie v samotném mayském kalendáři žádná taková předpověď není obsažena,” doložil předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák.

 

Že by Jára Cimrman…?

Na tiskové konferenci celou situaci kolem ‘magického data’ glosoval Jan Vondrák slovy, že výpočet prosincového data jako konce světa nejspíš ovlivnil Jára Cimrman, protože se datum dobře pamatuje.

Jan Vondrák zároveň uvedl, že vlastními výpočty, které se řídí korelacemi mayského a juliánského kalendáře, on sám přišel s teorií výpočtu konce mayského kalendáře – měl by připadnout na 14. 12. 2116. Navíc dokázal, že se výpočty u různých autorů liší i o několik století. Takže termín 21. 12. 2012 zdaleka není jediný, je však nejpřitažlivější.

 

Soutěž o nejlepší vtip o konci světa

Aby na problematický výklad konce mayského kalendáře čeští astronomové co nejlépe upozornili a zklidnili případnou paniku, rozhodli se vyhlásit soutěž.

“Vyhlásili jsme soutěž, ač je jich nepřeberné množství, ale my tím chceme naznačit určité poselství do společnosti, že opravdu není obava z konce světa v roce 2012 na místě,” řekl Pavel Suchan. “Tudíž jsme vyhlásili soutěž o nejlepší vtip o konci světa či mayského kalendáře, bez urážky mayskému kalendáři. Na webu astro.cz je zveřejněna soutěž na toto téma…”

 

Foto: explain2012.com

 

13 comments for “Astronomové: “Nepanikařme! Konec světa 21. 12. 2012 nebude!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *