Astronomové: “Nepanikařme! Konec světa 21. 12. 2012 nebude!”

Konec světa 2012 je nesmysl, říkají odborníci

K Mayskému kalendáři a jeho předpovědi konce světa 21. 12. 2012 se obrací stále více lidí. Astronomové se chytají za hlavu, protože si jsou vědomi, jakou hysterii tyto nesmyslné předpovědi mohou vyvolat a jaké důsledky to může pro některé lidi mít. Nebývalá pozornost, jakou tomuto tématu věnují seriózní média, činí z předpovědi zdánlivě jasnou vizi a zbytečně děsí možná statisíce lidí po celém světě.

 

Čeští astronomové se rozhodli na středu 18. ledna 2012 svolat tiskovou konferenci, aby upozornili na neopodstatněnost hysterie kolem konce mayského kalendáře v prosinci tohoto roku. Jejich argumenty a propočty byly jasné: Konců světa jsme přežili už padesát, desítky dalších nás možná ještě čekají a pokud bychom se měli řídit mayským kalendářem, nemohli bychom si být jisti, kdy přesně se máme na exodus připravit.

 

Konec světa je výmysl, nikoliv však Mayů

Astronom Jiří Grygar se nadsazenost předpovědi konce světa snažil dokázat na doposavadních předpovědích. Podle nich by pouze v posledních dvanácti letech muselo dojít k padesáti koncům světa. Do toho spadají i pochybné předpovědi věštců, jako byla například Sybila či Nostradamus.

“Jenom za rok 2000 selhalo minimálně 25 předpovědí konců světa a mezi nimi jsou i významná jména, která znáte z literatury a z médií. Všichni to přežili, zase se jim vůbec nic nestalo a pokračují v těch svých nesmyslech,” řekl Jiří Grygar.

Zároveň připomněl případ, kdy dva američtí vědci v 70. letech předpověděli konec světa na rok 1982 a vydělali nemalé peníze na prodeji publikace o své teorii. Předpověděli prý tehdy, že vlivem určitého postavení planet dojde k velmi silnému zemětřesení v oblasti západní Ameriky, který se Zemi stane osudným. Když však k ničemu podobnému nedošlo, přišli s další teorií, kterou vysvětlili svůj omyl a uvedli, že katastrofa ovlivněná stejným postavením planet se stala – podle nich se jednalo o výbuch sopky v úplně jiné části světa.

I jejich druhá teorie však vzbudila jistý ohlas a vědci na ní opět vydělali. Poněkud trystní je ale fakt, že i přes tyto pseudovědecké předpovědi astronomové i nadále požívají jisté úcty a jsou považováni za špičkové odborníky.

 

 

Nebuďme iracionální

Čeští astronomové rovněž upozornili na fakt, že ona důvěra v předpověď konce světa je dána jednak její mediální prezentací, ale bohužel i tím, že někteří lidé nejsou schopni nad těmito teoriemi racionálně uvažovat a berou je jako fakt.

Předpověď konce světa na základě mayského kalendáře je ale sama o sobě úplně zcestná. Mayové totiž žádný konec světa nepředpověděli, pouze pracovali s konkrétními daty pro výpočet vlastního kalendáře. Na základě těchto výpočtů lze určit konec kalendáře (tedy datum, po kterém mayský kalendář už nepokračuje), ale konec světa to neznamená. Zde už se jedná jen o jakousi ‘hollywoodskou’ dramatizaci.

“Sám fakt, že končí nějaký kalendář, nemá žádnou hodnotu od událostí s tím spojovaných. Podle seriozních badatelů mayské historie v samotném mayském kalendáři žádná taková předpověď není obsažena,” doložil předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák.

 

Že by Jára Cimrman…?

Na tiskové konferenci celou situaci kolem ‘magického data’ glosoval Jan Vondrák slovy, že výpočet prosincového data jako konce světa nejspíš ovlivnil Jára Cimrman, protože se datum dobře pamatuje.

Jan Vondrák zároveň uvedl, že vlastními výpočty, které se řídí korelacemi mayského a juliánského kalendáře, on sám přišel s teorií výpočtu konce mayského kalendáře – měl by připadnout na 14. 12. 2116. Navíc dokázal, že se výpočty u různých autorů liší i o několik století. Takže termín 21. 12. 2012 zdaleka není jediný, je však nejpřitažlivější.

 

Soutěž o nejlepší vtip o konci světa

Aby na problematický výklad konce mayského kalendáře čeští astronomové co nejlépe upozornili a zklidnili případnou paniku, rozhodli se vyhlásit soutěž.

“Vyhlásili jsme soutěž, ač je jich nepřeberné množství, ale my tím chceme naznačit určité poselství do společnosti, že opravdu není obava z konce světa v roce 2012 na místě,” řekl Pavel Suchan. “Tudíž jsme vyhlásili soutěž o nejlepší vtip o konci světa či mayského kalendáře, bez urážky mayskému kalendáři. Na webu astro.cz je zveřejněna soutěž na toto téma…”

 

Foto: explain2012.com

 

13 komentářů k “Astronomové: “Nepanikařme! Konec světa 21. 12. 2012 nebude!”

 1. Oldřich Hammer
  29.5.2012 at 23.03

  Pan Jiří Grygar mi snad promine, když řeknu, co mi na něm vadí: Že totiž vystupuje autoritativně jako ředitel Zeměkoule. Netvrdím, že se něco stane zrovna 21.12.2012, ale
  – ví snad, že třeba zítra nevybuchne Yelowstone nebo jiný pozemský supervulkán?
  – kde bere jistotu, že nás neohrozí supererupce na Slunci, resp. že žádná nepřijde?
  – ví snad, čemu slouží HAARP?
  Podobných otázek by se našlo více.

  • Anna
   30.5.2012 at 10.41

   Pane Oldřichu, díky za reakci! Osobně si ale nemyslím, že by pan Grygar vyjádřením tohoto názoru vyjadřoval nějakou svou “nadřazenost”. Vědcům jde spíš o to uklidnit hysterii, která se kolem tohoto (nejspíš) mýtu rozpoutává.
   Pravdou nicméně je, že naše planeta je sice nádherným místem k životu, ale zároveň jako bychom žili na časované bombě. Nikdo neví, jaké geologické procesy mohou narušit lidskou existenci na Zemi. A pravdou také je, že lidé dělají stále více proto, aby Země byla neobyvatelná, takže ta zkáza nakonec může přijít i v podobě důsledků neohleduplné lidské činnosti. Osobně jsem toho názoru, že pozvolnou zkázu naší planety prožíváme denně.

 2. Andre
  15.8.2012 at 18.10

  Dobrý den,
  četl jsem komentře, typu ví snad o bude zítra ….
  Ano dobrý astrolog to ví. Jenže v čehách se poněkud smísl, astrolog, čaroděj, věštec v jedno. A je velmi těžké pochopit, kdo je kdo. Astrologije je v principu věda, které se může naučit každý. Jenže musí počítat a počítat a počítat a vnímat a neopomenout a znovu počítat a být vnímavý a pak znova počítat. Když toto vše udělá, tak Vm může s jistotou řícci kdy a kde bude další sunami, bude-li kone světa nebo ne, v který den máte podepsat smlouvu, koupit auto nebo jinou významnou pro Vás či pro lidstvo událost. Stejně tak Horoskop může být preizní a pravdivý.
  V principu jeli astrolog profesionál, chodí k němu i třeba “čaroděj”,”léčitel” a podobně …řekl bych pro termíny! Astrolog ho může informovat o rozhodných termíneh, o dneh vhodných a nevhodnýh pro konkrétní konání. V ždném případě, nemůže předvídat budounost typu věštby konkretizované, nemůže za jedine najít jemu partnera a podobně. Astrolog, pravda astrolog může najít v konkrétní sytuai a seznamu partnera , který danému člověku vyhovuje. Z hlediska hvězd, vlastností. Ale tento člověk Vám může třeba být esteticky odporný. To astrolog nemůže řešit. Nemůže řešit, že se Vám musí líbit, nebo vy jemu. Nemůže řešit Vaši sudbu. Může Vám říci který typ je pro Vás dobrý. Rozhodně nemůže míchat seriózní astrologiji s trošku astrologijí a trošku šarlatánstvím a ztrošku kyvadlo a trošku karty a koule a podobně. Protože to potom není astrologije.
  Stejně tak jako dobrý čaroděj, pravda čaroděj, nepotřebuje vědět ni od Vás. Pravý čaroděj, nebo dnes populárně léčitel, či terapeut, nedává žádné otázky, nečeká vaše pomocné otázky a když Vám je dává, má to jiný důvod. Já znám osobně dva takové léčtele čaroděje. Jeden je v čechách a já jsem se s ním seznámil, když jsem prošel řadu polo a plnýh podvodníků s kartami a koulemi. Nedává otázku a dává odpověď. Léčí. Po telefonu ví jestli Váš problém je ukutní či nikoliv. Jestli mte vyjet hned a nebo bude havárije na dlnici a máte počkat třeba dvě hodiny. A tak bylo se mnou a já čekal a po odložené cestě jsem viděl odklízet ohromnou haváriji. Druhý jen pro fakt, že sm byl u mnohem většího čaroděje dává otázky, jen pro fakt aby nabyl přesvědčení, že ví a může Vám říci. Je to taková doba kdy on vidí a he se ubezpečit že vidí správně, neboť chápe důsledky svého konání a tím, že ve svém životě zažil většího čaroděje který prostě znal a nikdy nepochyboval a nikdy se nemýlil, a znal i víe než je dobré pro běžného čaroděje znát, se prostě sihruje. ALe z druhé strany k němu přihází klient s tím, že má problém se ženou, protože on stále he sex…a on mu po půl hodině říká , jen kradete můj čas. Vy jste přišel, protože máte syna narkomana a nemůžete dál, nemáte již kde brát peníze a sex jste neměl již půl roku a myslím, že již ani nemůžete mít. A paient pláče. Je to pravda. Šel k čaroději jako poslední variant, ale nakonec se stydí nebo bojí. To je pochopitelné. Ale tohle jsou čarodějé. Léčitelé. Lidé kteří znají. Lidé kteří bez hypnózy vstupují do vašeho těla a vidí tam nemoci a vidí vaši krev a orgány. Lidé, kteří vidí mrtvé a pomáhají i jim. Lidé kteřím mrtví dávají pomonou ruku. Lidé kteří znají místa , kde nikdy nebyly a nemýlí se. To jsou oni.
  A zprávy o konci světa produkují amatéři s virgulemi, kyvadly, kartami, koulemi a podobně, astrologové kteří se tak jen nazvali a lidé kteří se snaží na ostatníh jen dělat peníze.
  V poslední době je populární Reiky. I toto je totéž. Je pravda Reiky a je móda. Je reiky a nebo tisíc názvů a mylný cest. Totální debil, který má v sobě lásku a s čistým serdem pomáhá lidem, má jednoznačně vyšší rezultát než studovaný reiky mistr, který pořádá dvoudení kurzy. Jenže ten debil neumí vysvětlit reiky ostatním. V tom je problém. A ten o umí, se v větším procentu zaobírá jen tím jak vydělat peníze.
  Proto astrolog říká matematická fakt z výpočtů z hvězd.
  (nostrodámus)
  čaroděj říká fakta a pak k nim může hledat cestu a najít jí nebo ne.
  (nikola tesla)
  A reiky přijímá dar od energije které sám slouží a pomáhá se srdcem ostatním, jakým koliv způsobem.
  (částečně edison)
  Nemotejte to jedno z druhým. A k Majům…amaterštější a brutální přístup k energiji než měli například egypťané a mnohé výsledky tomu odpovídají. No systém byl shodný. Přesto se domnívám, že chceme-li v moudrech historije hledat pravdu, je egypt objektivně významnější než májové kteří si pro komunikaci s mrtvými předky, uřezávali ruce nebo propíhávali penis.
  A Egypt o nijakém konci světa nemluví. Mluví o 2050 vstupu do nového věku – dalšího znamení.
  Bude velmi rád když astrologové – pravý – naděju se že zde byly a budou – okementují můj článek.

 3. Steppy
  4.12.2012 at 8.34

  Vazeni,
  Ja mam 21.12.2012.narozeniny ve 12hod a 48 min.tak mi to nekazte hrozbami o konci sveta….pro me za me at si nastane, ale az 22.12. 🙂

 4. 8.12.2012 at 20.50

  skladba hoři a konec sveta nebude nebojte se

 5. RegiBella
  13.12.2012 at 20.38

  Dobrý den,zní to asi divně ale celá moje rodina se strašně bojí a hysterčí co bude.Prosím vás moc odepište mi jestli něco bude bojím se i já a prosím vás jestli byste mi mohli pomoc.Stačí jen abyste nám našli info o zvratu prosím vás moc prosím mám tu zmatky strach…napište mi na email : reginkah@seznam.cz

  • mojanka
   15.12.2012 at 19.43

   Nebojte se a nepanikařte.. Podobně vystrašená mi přišla dcerka ze školy-kdy je řečma o konci světa vyděsila sama mistrová odborného výcviku. Byla tak vyděšená ,že jsem jí musela slíbit že 21.12.může zustat doma a nemusí do školy. Ale zároveň jsme jí vysvětlli že toto datum je nástroj na vydělání spousty peněz médijím a filmovým tvůrcům a také různým sektám,které lidi děsí nesmyslně.
   Kdyby totiž toto datum měli určit Májové-jak se tvrdí…tak už dávno konec světa proběhl… Jelikož májové neznali přestupný rok-ten se začal využívat až mnohem později než tento kalendář vznikl. Takže konec světa už jsme tudíž přežili.
   Pakliže věříte a bojíte se řečí okolo třídnů tmy bez energií,bez zvuků a jiných nesmyslů-tak to je ještě větší blábol-jelikož žádné nulové pásmo ani nic podobného ve skutečnosti neexistuje.
   Nic se nestane. Věřte tomu a nekažte si předvánoční čas… Za rok si jen možná řeknete-loňské vánoce jsem prožila ve stresu a jsem ráda že jsou za námi… ale zato krásné jaro a léto nám to nahradilo 🙂
   Zdravím vás a přeji krásné vánoce. Po vánocích si můžem napsat 🙂 Věřte mi 🙂

 6. Ewa
  13.12.2012 at 22.46

  Já osobně si myslím, že konec světa nebude..A to, že prostě /Májům/ došlo místo na kameni nás lekat nemusí.Konců světa už jsme ,,přežili” mnoho, tak proč se bát 🙂

 7. Pavla
  15.12.2012 at 23.11

  Dobrý den,velice mě zaujalo,to o přestupném roce :-D. Každopádně,konec života na zemi může nastat kdykoliv a je mnohem lepší datum neznat…
  A říkám si ,jak by bylo jedinečné,nebýt médií,která píšou o konci světa a vyvolávají strach,prožít a oslavit konec a nový začátek kalendáře Mayů,no řekněte,kdo má to štěstí? 🙂

 8. eliška
  17.12.2012 at 18.38

  nám dal dokonce ředitel ředitelské volno abysme si prej užili posledni den doma s rodinou XD

 9. jitka
  20.12.2012 at 18.25

  Ahoj, náš kamarád nám napsal, že se v naší republice nemusíme bát, jelikož jsme minimálně o 30 let pozadu……Jitka

 10. Krejčiřík
  20.12.2012 at 18.29

  Taky sem se dříve bál ale teď už ne:)

 11. barbora
  20.12.2012 at 20.36

  Taky jsem se bála a plakala ale jak jsem si tady toto přečetla tak už nevěřím děkuji za to že jste to tu dal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *