Ostropestřec mariánský: Budoucnost léčby rakoviny

ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bylina z čeledi hvězdicovitých, která se k nám rozšířila z jižní Evropy. Nenápadný bodlák s purpurovým květem byl donedávna vnímán spíš jako plevel, ostropestřec však vyniká jedinečnými léčivými účinky.

Mariánský se mu říká kvůli bílému žilkování – podle legendy se jedná o mateřské mléko Panny Marie, které se na rostlinu dostalo, když Panna Marie kojila Ježíška.

Ostropestřec byl pro své léčivé účinky oblíben už v antice. Uvádí se, že se z něj tehdy připravoval pokrm – ostropestřec vařený s olejem a solí. Kořen se pak používal spolu s medovinou jako dávicí prostředek.

 

Přečtěte si také:

Zázvor proti nachlazení a nevolnosti v dopravních prostředcích

Zázvor není jen vynikající koření, ale i účinný lék – zejména v zimním období. Trpíte-li nevolností v dopravních prostředcích, pak vám také pomůže.

 

Léčivé účinky semen bodláku ostropestřce

 

ostropestřec mariánský

Léčivou částí rostliny jsou její semena. Ta obsahují účinné látky jako silymarin, hořčiny, silice a vitamín E. Tak napomáhá likvidaci volných radikálů, jedů v těle a tvorbě žluči. Je vhodný při léčbě alkoholem poničených jater (cirhozy jater), k mírnění negativních účinků chemoterapie a zažívacích a žlučníkových potíží. Osvědčil se i při léčbě žloutenky a infekční mononukleózy.

Ke zmírnění všech těchto obtíží se doporučuje pít ostropestřcový čaj, který si můžete připravit ze dvou lžiček semen ostropestřce, které rozdrtíte (například v hmoždíři) a zalijete šálkem vroucí vody. Čaj nechte 10 minut louhovat a vypijte nejlépe po jídle.

ostropestřec mariánský

 

Lék proti rakovině

 

Před pár dny se v médiích objevila zpráva, že výtažky z ostropestřce spolu s látkami ze zeleného čaje mohou v budoucnu významně pomoci při léčbě rakoviny. Čeští vědci spolu se španělskými kolegy přišli na sloučeninu, která se zatím jeví jako účinný lék, výzkum však ještě potrvá několik let.

 
 


 
„Z bodláku ostropestřce jsme separovali látku na bázi silybinu a tu jsme upravili podle jiné struktury protinádorových látek ze zeleného čaje,“ upřesňuje vedoucí výzkumného týmu z Mikrobiologického ústavu Akademie věd Vladimír Křen. “Vznikla tak látka, která blokuje cévní zásobení nádorů, které bez živin nemůžou dál metastázovat a odumírají.”

Ostropestřec tedy není žádný obyčejný bodlák, ale rostlina, která ještě může lidstvu hodně pomoci.

 

Foto: Wikimedia