Götingenská miniprasátka nejsou žádní špunti. Jak se připravit na jejich chov?

Götingenská miniprasátka nejsou žádní špunti, v dospělosti mohou mít až 30 kilo, při překrmování však až 70 kilogramů.

Jsou malá, roztomilá , společenská a velmi hravá. Götingenská miniprasátka si v českých domácnostech získávají stále větší popularitu. Jak ale všichni zodpovědní chovatelé vědí, pořídit si zvíře jen proto, že se nám líbí, nebo proto, že chceme mít mazlíčka, jakého jen tak někdo nemá, je dost malá investice do péče o nového člena rodiny.

Miniprasátka si získávají srdce mnoha lidí právě svou roztomilostí. Jestliže ale uvažujete o pořízení tohoto zvláštního mazlíčka, měli byste nejprve vzít v potaz všechny okolnosti chovu prasátka (zdali mu můžete nabídnout vše, co ke spokojenému životu potřebuje), jestli máte dost času se mu věnovat a trpělivosti jej správně vést.

Než si götingenské prasátko pořídíte, měli byste si uvědomit ještě jednu věc: rozhodně to není miláček na pár let jako třeba křeček či morče. Při dobré péči se může dožít až patnácti let.

Při pořizování götingenského miniprasátka si dejte pozor, jestli nekupujete ‘zajíce v pytli’. Rozhodně si ověřte, že prasátko je čistokrevné. Řada chovatelů totiž miniprasátka kříží s vietnamskými, čímž nabourávají fyzické i povahové vlastnosti götingenských prasátek.

 

 

Povaha miniprasátek

Tato zvířátka zpravidla nebývají agresivní, ba právě naopak, jsou velmi přátelská a společenská (samozřejmě ale záleží i na výchově). Jsou také velmi čistotná a stejně jako kočka se naučí chodit se vyprazdňovat na jedno místo. Miniprasátka se dokonce mohou naučit chodit na vodítku jako pejsek, a tak vás mohou doprovázet na procházky, které si brzy zamilují.

Pohyb vysloveně milují. I proto byste jej svému prasátku měli dopřát dostatek. Vhodné jsou nejen procházky, ale i možnost výběhu u domu (zahrada, dvůr a podobně). Pokud se váš mazlíček bude chovat způsobně a naučí se jezdit autem, můžete jej s sebou brát i na delší výlety. V tomto případě byste ale měli zvážit, jestli prasátko neočipovat, pro případ, že by se ztratilo.


Veterinární péče o götingenské prasátko

Potřebují zajistit pravidelnou veterinární péči, především očkování proti běžným prasečím nemocím, jako je červenka (očkovat se musí dvakrát ročně). Nezbytné je pravidelné odčervení. Miniprasátka můžete nechat očkovat i proti vzteklině, povinné to ale není.

Jestliže neuvažujete o chovu, měli byste zvážit kastraci. Například u samiček je to poměrně žádoucí, neboť mohou trpět na různé pohlavní nemoci, kterým kastrací snadno předejdete.

Rozhodnout byste se ale měli co nejdřív. Hlavně u samic se s rostoucím věkem zvyšuje riziko pooperačních komplikací a prodlužuje se doba rekonvalescence. Doporučuje se vykastrovat co nejdříve po dosažení pohlavní dospělosti (kolem půl roku života).

 

Čím prasátko krmit?

Prasátka jsou všežravci, jejich strava by však měla být vegetariánská a ne příliš bohatá na jádroviny, po nichž prasátka rychle nabývají na váze.

Mají ráda trávu (rádi ji budou okusovat ve výběhu nebo ve formě sena), nepohrdnou ani čerstvou zeleninou a ovocem. Střídmě můžete dokrmovat i vhodnými granulemi.

Prasátka běžně mívají hmotnost 20 až 30 kilo, pokud je ale budete překrmovat a nezajistíte dostatek pohybu, může váš mazlíček vyrůst v 70kilového vepře. To není pro toto plemeno vhodné, nadváha škodí zejména páteři.

 

 

Kde miniprasátko bude žít?

Miniprasátka mohou žít v bytě, ale i ve venkovním prostředí. Pokud chcete, aby s vámi byl kamarád doma, musíte mu zajistit pravidelné procházky a dostatek pohybu. Máte-li ale možnost mít prasátko ve venkovním prostředí, pak mu určitě bude lépe ve výběhu s dobrou travičkou a přístřeškem, pod který se schová před sluncem či deštěm.

Venkovní obydlí pro miniprasátko by mělo být tak velké, aby se v něm necítilo stísněné a zároveň si jej v zimě dokázalo vyhřát. Důležité také je, aby bylo obydlí dobře odizolované a s dostatkem sena či slámy, do něhož by se prasátko mohlo zahrabat.

 

Foto: Wikimedia

 

5 komentářů k “Götingenská miniprasátka nejsou žádní špunti. Jak se připravit na jejich chov?

 1. 19.1.2012 at 9.35

  Miniprasátka, to by další ze série nápadů majitelů ranče, kde jezdím. Loni v únoru koupili tři malá roztomilá bojácná prasátka. K lidem se časem naučila být celkem milá, ale mezi sebou byla neustále agresivní a tvrdě si šla po krku. Často se na celou náves ozýval kvikot působící dojmem, že prasátka napichujeme na rožeň. Navíc, jak autorka správně podotkla – prasátka se nesmějí překrmovat! To se týká všech zakrslých zvířat, která přestanou být zakrslá ve chvíli, kdy je začnete normálně krmit. Naše prasátka, která po půl roce dodržování předepsaného krmení nastoupila roli popelnic a likvidátorů všech zbytků z restaurace, samozřejmě nakynula do podoby pořádných prasnic a jsou tlustá jako prasata, břicha tahají po zemi a na krátkých nožičkách sotva chodí. Často už ani nechtějí žrát, k velké lítosti všech těch lidí s dětmi a se zbytky, kteří je přicházejí krmit a pak si stežují, že prasátka nechtějí papat. Prasátka byla totiž původně zakoupena jako atrakce, která měla do hospody přivábit lidi. Mě by sice do hospody na prasátko nalákali jen v případě, že by se vyskvytovalo na pekáčku s jablkem v hubě, ale zpočátku na to lidé slyšeli. Dnes, téměř po roce, máme o prase méně a zvířata se přestěhovala z prestižního výběhu před hospodou do přístřešku u stájí, kde čekají, co s nimi bude dál…

 2. Anna
  19.1.2012 at 15.32

  Myslím, že velký problém je v tom, že když se řekne miniprasátko, hodně lidí si představí takového roztomilého mrňouska, jako jsou ta selátka na videu a málokomu dojde, že to zvířátko vyroste do “menšího prasete”. A právě, že je problém, když páníček chce takovému čuníkovi přilepšit nějakou tou mlskou a pak je takovýhle průšvih.

 3. 9.2.2012 at 19.43

  Zajímavý a docela dobrý článek, ale chci upozornit,že selátka na připojeném videu nejsou götingenská, ale novozélandská pastevecká Kune-kune. Všimněte si výrůstků piri-piri pod bradou :), které jsou pro toto plemeno charakteristické. Jsou také vhodná jako mazlíčci, ale rozhodně nedoporučuju žádné prasátko, byť sebemenší do bytu, kde by se nudilo. Nejlepší je pořídit dvojici prasátek do výběhu…No a Kune-kune dorostou až na 100kg, ale přesto jsou velmi přátelská a v zahraničí z toho důvodu jako mazlíčci dost populární.

  • Vlaštovka.info
   9.2.2012 at 19.52

   Aha, tak se chybička při hledání vhodného videa vloudila… Děkujeme za upozornění!
   Hlavně jsme chtěli upozornit na to, že miniprasátka nezůstanou 10kilovými pumprlíčky a hledali jsme vhodné video k ilustraci. Tak toto je tedy spíš jen orientační 🙂

 4. 16.7.2013 at 20.16

  Mate moc hezké psaní o miniprasátkách.Mnoho lidí ale zalímá jestli je lepší koupit miniprasátko od chovatele nebo z trhu
  či přes internet.

  Ďekuji
  Hadová Markéta
  odpověď mi prosím zašlete na adresu:
  marketahad@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *