Projekt Mobily pro gorily stále běží, pomozte i vy!

gorila Moja, Zoo Praha

Dostali jste od Ježíška nový mobil a ten starý se vám teď bezprizorně povaluje doma? Poradíme vám, jak ho šetrně zlikvidovat a ještě tím pomoct dobré věci! Některé zoologické zahrady v České republice totiž mobilní telefony sbírají a snaží se tak pomoc gorilám ve volné přírodě.

Nápad se sběrem vysloužilých mobilních telefomů sice již v dubnu 2010 realizovala pražská zoo, projekt je ale stále aktuální a zapojují se do něj i další zoologické zahrady – kromě té pražské sbírají mobily například i v zoo v Plzni a Brně.

Zapojit se můžete i vy, když vysloužilý mobilní telefon vyhodíte do speciálního kontejneru v konkrétní zoologické zahradě. Přispějete tím k záchraně afrických goril nížinných.

 

 

Zahrady tímto projektem navazují na snahu zahraničních zoologických zahrad, které chtějí sběrem starých mobilů docílit snížení těžby coltanu, rudy, ze které se získávají kovy tantal a niob, používané (mimojiné) při výrobě mobilních telefonů. Těžba ohrožuje především gorily v Demokratické republice Kongo.

 

Jak projekt Mobily pro gorily funguje?

Mobilní telefony, které návštěvníci zoo vyhodí do určeného kontejneru, ekologicky zlikviduje odborná firma. V případě pražské zoo za každý telefon zahrada dostane jistou částku, kterou dále využije na podporu ochrany goril ve volné přírodě. Například pražská zoo takto přispívá na nákup vybavení pro strážce rezervace Dja v Kamerunu, kde se snaží gorily chránit před pytláky, a na osvětu afrických dětí, které gorily znají spíš jen jako ‘zvířata na maso’.

“Mobilní telefony, které se vybíraly v jiných zoologických zahradách různě ve světě, byly předprodávány do třetího světa, takže se nerecyklovaly. V našem případě je to tak, že u telefonů, které u nás návštěvníci odevzdají, garantujeme, že budou recyklovány a za každý obdržíme 10 korun na projekty směřující k ochraně goril v Africe,” osvětlil záměr projektu v případě pražské zoo její ředitel Miroslav Bobek.

Projekt na jeho začátku ocenila i zástupkyně OSN Katharina Kummer Peiry, a to především proto, že sníží procento nebezpečných látek, které se neodbornou likvidací dostávají do přírody, zajistí pracovní pozice a přispěje na ochranu goril.

 

Foro: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *