Veterináři bez hranic: Z Kanady do Mexika kastrovat nechtěná zvířata

Mexiko se potýká s velkým počtem opuštěných zvířat.

Edmonton/Kanada – Veterinář Dave Fowler každoročně vyráží spolu se svými kolegy do Mexika. Nejedou sem ale trávit dovolenou, nýbrž pracovat. Jejich cílem je alespoň částečné řešení problému, který sužuje celou Střední Ameriku a karibskou oblast. Je jím přemnožení opuštěných psů a koček.

Plážová lehátka, žehlicí prkna a povinná veterinární výbava, jako jsou instrumenty k operacím a léky. Že vám tato kombinace nejde dohromady? Tito lékaři se do Mexika nejezdí ani opalovat, ani žehlit, ale kastrovat přemnožené opuštěné psy a zdivočelé kočky, přičemž lehátka a žehlící prkna slouží jako operační stoly. Veterináři pak v útulku v Cabo San Lucas tráví 12 hodin denně operacemi opuštěných psů a koček.

 

 

První pacientka – Margaret

Je to úž téměř pět let, co se manželka doktora Dava Fowlera Pam přes internetovou záchrannou stanici Pawsitive Match z Calgary, která přiváží opuštěná zvířata, především psy, z Mexika, objevila těžce nemocnou Fenku jménem Margaret. “Opravdu nebyla tou nejvhodnější kandidátkou k adopci,” vzpomíná Dave Fowler, “ale vzhledem k mému povolání si moje žena myslela, že bychom se na ni měli jet alespoň podívat.”

Margaret trpěla nervovým onemocněním přední tlapky a v kloubu nohy dokonce byl objeven projektil. Bylo jasné, že fena potřebuje okamžitou odbornou pomoc, a tak manželé Fowlerovi začali zařizovat její převoz do Kanady.

Fowlerovy ale po převozu Margaret čekalo další překvapení. Ukázalo se, že Margaret je březí. Když pak fena přivedla na svět (podle doktora Fowlera) nejdivnější štěňata na světě, bylo nutné přistoupit k operaci nemocné tlapky. Bohužel ale doktor Fowler zjistil, že noha je v tak vážném stavu, že její léčba je de facto nemožná, a tak ji musel amputovat.

 

Nezištná nabídka pomoci

Margaretin příběh manžele Fowlerovi přiměl zajímat se víc o situaci opuštěných zvířat ve Střední Americe. Bohužel se zde jedná o velmi závažný problém. Nechtěných psů a zdivočelých koček jsou zde doslova plné ulice.

“Je to velmi závažný problém, “ říká Fowler. “Spočívá v postoji lidí k psům a kočkám a jejich kastraci.” A proto místním nabídl, že jim pomůže jejich problém alespoň částečně vyřešit.

A tak už téměř pět let spolu se svými kolegy veterináři každoročně podnikají cestu do Mexika. Nedělají si iluze, že jednou nebo dvěma cestami v roce výrazně přispějí ke snížení počtu nechtěných psů a koček, ale i tak tuto svou nevýdělečnou činnost berou jako poslání. Mimo to si z každé cesty odvážejí několik opuštěných psů určených k adopci.

A díky tomu Fowlerovým přibyl i další člen rodiny. Kromě adoptované Margaret a bígla boba do jejich rodiny přibyl další pes z útulku v Cabo San Lucas – fenka Leila, kterou si přivezli před dvěma lety. “Původní plán byl převést ji do Alberty, vykastrovat ji najít nový domov,” vzpomíná Fowlar, “ale pak už bylo moc pozdě – byla naše.”

 

Foto: dosomething.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *