Aloe má kladné i záporné účinky. Kdo a na co by si měl dát pozor?

aloe pravá (aloe vera)

Aloe vera je doclova zázračná rostlina. Jako léčebný prostředek často pomáhá i tam, kde jiné léky nezabírají. Obsahuje však i látky, na které bychom si měli dávat pozor – jak se říká, všeho s mírou. S čím vším může aloe pomoci a kde naopak může škodit, si povíme v následujícím článku.

Svůj původ má aloe na ostrově Sokotra, odkud se rozšířila do celého světa. Rostlin aloe existuje na čtyři sta druhů a mají vskutku široké využití – například méně známá aloe perfoliata je využívána v textilním průmyslu. Za léčivé se dají označit jen dvě, a to nejznámější představitelka druhu aloe vera (aloe pravá) a dále pak aloe barbadensis.

Léčivých účinků aloe vera lidstvo využívá už odedávna a rostlina je pro ně některými národy dokonce uctívána. Jako posvátnou ji uctívají například američtí indiáni. Egypťané jí přezdívali boží krev či rostlina nesmrtelnosti a egyptské královny ji dokonce užívaly k omlazení pleti. V zemích na východě se aloe užívala při balzamování – uvádí se dokonce, že práškem z aloe bylo před pohřbem zasypáno i Kristovo tělo. V oblibě měl aloe údajně i slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus, který ji vozil zasazenou v květináči všude s sebou.
 

 

Co vše vyléčí aloe vera?

aloe perfoliata

Aloe Perfoliata

Aloe vera má vynikající hojivé účinky, urychluje hojení ran a popálenin. Účinná je také proti parodontóze, mírní ekzémy, užívá se při hojení slinivky břišní, překyselení žaludku, čímž mírní pálení žáhy). Je přírodním antibiotikem a často nastupuje jako lék tam, kde už chemické léky nezabírají – pomoct tak může při léčbě TBC, rakoviny zažívacího traktu či cévních chorob.

Při zácpě funguje jako účinné projímadlo – tekutina vhodná k užití při podobných obtížích se nazývá sabur. Obsahuje altracenové glykosidy, které mají projímavé účinky. Ve větším množství ale mohou být toxické, což znamená, že i aloe se musí užívat s mírou!

Dětem, které trpí na záněty středního ucha, se doporučuje připravit kapání z aloe a olivového oleje. Při angíně, kašli a dalších bolestech je vynikajícím lékem mazání ze šťávy aloe a medu (v poměru 1:2). Touto mastí se potírají postižená místa, v případě angíny a kašle krk a hrudník.

Na suchou a problematickou pleť je dobré používat přípravky s výtažky s aloe. Nejen, že její látky pleť hydratují a mají protizánětlivé účinky, ale navíc vypínají pleť a zakrývají tak první známky stárnutí.

 

Kdo by si na aloe měl naopak dát pozor

Aloe obsahuje i lehce toxické látky, s nimiž by do styku neměly přijít těhotné a kojící ženy. Dále pak osoby trpící překrvením v oblasti pánve (například ženy trpící silným menstruačním krvácením či lidé s krvácivými hemeroidy) a pacienti se závažným ledvinovým onemocněním. Nedoporučuje se užívat ani při křečových žilách.

Jsou známé i případy, kdy aloe vyvolala alergickou reakci. U citlivějších jedinců se může objevit nadýmání či průjem. Není však třeba se obávat, závažnější reakce známé nejsou.


Jak zvýšit účinnost aloe?

Profesor oděské univerzity Vladimír Petrovič Filatov ve 40. letech minulého století učinil nemalý objev na poli využívání léčivých látek rostlin. Zjistil, že rostlina, která je vystavena krajně nepříznivým podmínkám, je nucena zahájit tvorbu (zjednodušeně řečeno) záchranných látek – vznikla tak metoda přípravy biogenních stimulátorů. Tyto látky jsou specifické, účinné a v čerstvě odňatých částech rostlin je nenajdeme.

Podle filatovovy metody tedy největšího léčebného účinku u aloe dosáhneme, jestliže odřízneme list aloe, zabalíme jej do plátna, pak do tmavého papíru a takto jej uložíme do spodní části ledničky. V těchto nepříznivých podmínkách list necháme deset dnů, a potom jej zpracujeme (na mast, nápoj atp.).

 

Foto: Wikimedia

 

17 komentářů k “Aloe má kladné i záporné účinky. Kdo a na co by si měl dát pozor?

 1. Ján
  6.9.2012 at 6.57

  Mám diagnostikovanú trombózu. Môžem používať aloe, ak sa nedoporučuje pri kŕčových žilách ? Z akého dôvodu sa nesmie používať pri kŕčových žilách ?

  S pozdravom

  • Anna
   6.9.2012 at 11.31

   Dobrý den, že by se aloe nesměla používat při křečových žilách nebo na křečové žíly jsem se nikde nedočetla. Naopak, objevila jsem i několik gelů z aloe vera, určených přímo k léčbě křečových žil. Zkuste se zeptat v lekárně, tam Vám určitě poradí lépe.

 2. Ondra
  28.12.2013 at 1.48

  Dobrý den,tady píšete že není vhodné užívat aloe při levninových oenmocněních,chtěl bych vědet,zda můžou přípravek užívat osoby s jednou ledvinou? Děkuji

 3. Eliška
  6.2.2016 at 9.40

  Dobrý deň! Ako je to s tými kŕčovými žilami, prečo sa nedoporučuje aloe?

  • Vlaštovka.info
   6.2.2016 at 11.58

   Dobrý den,
   názory na užívání aloe vera při křečových žilách a např. i hemoroidech se značně liší. Aloe obsahuje určité toxické látky, které mohou vyvolat negativní reakce organizmu u osob s těmito nemocemi. V přiměřeném množství prý nevadí, někde se k léčbě i využívá. Je však nutná konzultace s odborníkem, na samoléčbu nebo užívání přípravků z aloe na základě doporučení z internetových článků, diskuzí a reklamy v tomto případě pozor.

 4. Jana neveršilová
  11.5.2017 at 10.53

  Dobrý den,
  mám křečové žily nějak mi to nevadí ani nebolí a trošku mě bolí levá ledvina což
  se neléčím a nevím jestli mohu Aloe vera.děkují

  • Vlaštovka.info
   19.5.2017 at 20.40

   Dobrý den, to bych raději konzultovala s lékařem.

  • Standa
   9.9.2017 at 21.50

   Dobrý den pokud máte zájem o aloe vera rád poskytnu veškeré info.Mám jak dlouholeté tak osobní zkušenosti a mohu poskytnout i rady lékařu .

 5. Lýdia Gabčová
  12.6.2017 at 12.55

  Dobrý den mam jednu obličku ,mam bolesti ,mohla by som uživat aloe,vera,pomože mi to.? gabčová lýdia.

 6. Vašek Ladislav
  12.6.2017 at 13.08

  Jmenuji se Vašek Ladislav ,mám prostatu,a často mne boli hlava ,a žaludrk ,mam deprese,stres,sem na vozičku ,mnel sem mozgovu prihodu a autohavarii,sem postižen na prave strane ,trikrat zlomena noha a ruka .nohu mam špatnu mam ,suchou pokožku až se mi odloupava .z nohy.co mi odporučite ,na mazani nohy aby sem už nemel ten problem?Vašek Ladislav.Šakvice. PS.mužu si koupit aloe vera mastičku.?

  • Vlaštovka.info
   13.6.2017 at 11.14

   Dobrý den, pane Ladislave, ve Vašem případě by to asi chtě+lo nějakou komplexnější péči – koupele, mazání… Poraďte se s dermatologem nebo se poptejte v lékárně. Bude to chtít odbornou radu a nejlépe i prohlídku.

   • Vlaštovka.info
    13.6.2017 at 11.16

    Dobrý den, zkuste se poptat v lékárně, zdali je nějaký přípravek s obsahem aloe vera, který by pro Vás byl vhodný k vnitřnímu užití. Ve Vašem případě bych raději neexperimentovala se samovýrobou nějakých nápojů apod.

 7. Renata Čermáková
  13.9.2017 at 12.31

  dobrý den ,stárám se o tchýni a je ležák a má proleženiny ,ctěla bych se zeptat jestli by se dalo aloe vera nátírat jako mast.děkuji za odpověd a zároven i radu co by momohlo na proleženiny.

 8. Jirka
  26.11.2017 at 22.56

  Dobrý den, měl jsem bolest ucha. Kamarád mi tam vymačkal aloe z kousku listu. Od té doby mám zalehlé ucho, pořád mi v něm píchá a řeže neustále. Slyším v něm tep, šum. Při dotknutí hrozná bolest. Trvá to dva dny. Nemůžu spát. Možná něco zůstalo v uchu. Zkoušeli jsme to vyplachovat WAXOL EAR DROPS. Nic nevyteklo. Bolest stoupá. Mohla mi aloe v tomto případě uškodit ?

  • Vlaštovka.info
   27.11.2017 at 10.29

   Dobrý den, pane Jiří, v tomto případě Vám zřejmě uškodilo hlavně to, že jste v první řadě nešel k lékaři. Pokud se jedná např. o zánět středního ucha, je lékařský zákrok nezbytný. Aloe vera není všemocný lék a jakákoliv samoléčba bez znalosti příčin a souvislostí může mít negativní následky.

 9. krystina
  24.1.2018 at 10.52

  Dubri den mam spankovu apnoe a kostrc mne boli mam neco stym asi budu muset na operaci muzu pouzivat aloe vera cekam na odpoved dekuju

  • Vlaštovka.info
   24.1.2018 at 10.58

   Dobrý den, v tomto případě Vám aloe vera bohužel nejspíš nepomůže, ale pokud užívání prokonzultujete s lékařem, v přiměřené míře by Vám její užívání mohlo pomoci v jiných oblastech. aždopádně bych vše probrala s lékařem, nebo aloe užívala jen lokálně ve formě masti, nikoli vnitřně.

Komentáře jsou uzavřené.