Aloe má kladné i záporné účinky. Kdo a na co by si měl dát pozor?

aloe pravá (aloe vera)

Aloe vera je doclova zázračná rostlina. Jako léčebný prostředek často pomáhá i tam, kde jiné léky nezabírají. Obsahuje však i látky, na které bychom si měli dávat pozor – jak se říká, všeho s mírou. S čím vším může aloe pomoci a kde naopak může škodit, si povíme v následujícím článku.

Svůj původ má aloe na ostrově Sokotra, odkud se rozšířila do celého světa. Rostlin aloe existuje na čtyři sta druhů a mají vskutku široké využití – například méně známá aloe perfoliata je využívána v textilním průmyslu. Za léčivé se dají označit jen dvě, a to nejznámější představitelka druhu aloe vera (aloe pravá) a dále pak aloe barbadensis.

Léčivých účinků aloe vera lidstvo využívá už odedávna a rostlina je pro ně některými národy dokonce uctívána. Jako posvátnou ji uctívají například američtí indiáni. Egypťané jí přezdívali boží krev či rostlina nesmrtelnosti a egyptské královny ji dokonce užívaly k omlazení pleti. V zemích na východě se aloe užívala při balzamování – uvádí se dokonce, že práškem z aloe bylo před pohřbem zasypáno i Kristovo tělo. V oblibě měl aloe údajně i slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus, který ji vozil zasazenou v květináči všude s sebou.
 

 

Co vše vyléčí aloe vera?

aloe perfoliata

Aloe Perfoliata

Aloe vera má vynikající hojivé účinky, urychluje hojení ran a popálenin. Účinná je také proti parodontóze, mírní ekzémy, užívá se při hojení slinivky břišní, překyselení žaludku, čímž mírní pálení žáhy). Je přírodním antibiotikem a často nastupuje jako lék tam, kde už chemické léky nezabírají – pomoct tak může při léčbě TBC, rakoviny zažívacího traktu či cévních chorob.

Při zácpě funguje jako účinné projímadlo – tekutina vhodná k užití při podobných obtížích se nazývá sabur. Obsahuje altracenové glykosidy, které mají projímavé účinky. Ve větším množství ale mohou být toxické, což znamená, že i aloe se musí užívat s mírou!

Dětem, které trpí na záněty středního ucha, se doporučuje připravit kapání z aloe a olivového oleje. Při angíně, kašli a dalších bolestech je vynikajícím lékem mazání ze šťávy aloe a medu (v poměru 1:2). Touto mastí se potírají postižená místa, v případě angíny a kašle krk a hrudník.

Na suchou a problematickou pleť je dobré používat přípravky s výtažky s aloe. Nejen, že její látky pleť hydratují a mají protizánětlivé účinky, ale navíc vypínají pleť a zakrývají tak první známky stárnutí.

 

Kdo by si na aloe měl naopak dát pozor

Aloe obsahuje i lehce toxické látky, s nimiž by do styku neměly přijít těhotné a kojící ženy. Dále pak osoby trpící překrvením v oblasti pánve (například ženy trpící silným menstruačním krvácením či lidé s krvácivými hemeroidy) a pacienti se závažným ledvinovým onemocněním. Nedoporučuje se užívat ani při křečových žilách.

Jsou známé i případy, kdy aloe vyvolala alergickou reakci. U citlivějších jedinců se může objevit nadýmání či průjem. Není však třeba se obávat, závažnější reakce známé nejsou.


Jak zvýšit účinnost aloe?

Profesor oděské univerzity Vladimír Petrovič Filatov ve 40. letech minulého století učinil nemalý objev na poli využívání léčivých látek rostlin. Zjistil, že rostlina, která je vystavena krajně nepříznivým podmínkám, je nucena zahájit tvorbu (zjednodušeně řečeno) záchranných látek – vznikla tak metoda přípravy biogenních stimulátorů. Tyto látky jsou specifické, účinné a v čerstvě odňatých částech rostlin je nenajdeme.

Podle filatovovy metody tedy největšího léčebného účinku u aloe dosáhneme, jestliže odřízneme list aloe, zabalíme jej do plátna, pak do tmavého papíru a takto jej uložíme do spodní části ledničky. V těchto nepříznivých podmínkách list necháme deset dnů, a potom jej zpracujeme (na mast, nápoj atp.).

 

Foto: Wikimedia

 

17 comments for “Aloe má kladné i záporné účinky. Kdo a na co by si měl dát pozor?

Comments are closed.