Lyrochvost nádherný: Král ptačích imitátorů

lyrochvost nádherný

Australská příroda je, zdá se, nevyčerpatelnou studnicí velice zvláštních živočišných druhů. Klokani, wombati nebo tasmánští čerti patří k těm nejpopulárnějším, je však řada zvířat, která jsou nám méně známá a přitom si naši pozornost nezaslouží o nic méně. Jedním z nich je i lyrochvost nádherný, dokonalý ptačí imitátor.

Lyrochvost nádherný je pěvec z čeledi lyrochvostovitých, který žije převážně v jihovýchodní části Austrálie. Poetické jméno dostal díky zvláštním ocasním perům, jimiž se pyšní samečci. Dlouhý ocas je tvořen šestnácti pery, z nichž dvě jsou výrazně zbarvená a vlnitě zahnutá. Malou zajímavostí je, že tato ocasní pera ptákům dorůstají sedm let a až pak mohou v plné kráse sloužit při námluvách, při nichž je samečci do široka rozevírají a předvádějí se podobně jako nádherní pávi.

 

 

Lyrochvost napodobí i motorovou pilu

K námluvám lyrochvost využívá i svého hlasového fondu. Právě podle něj a široké škály písniček samička pozná, jestli jí sameček stojí za to. Není tedy divu, že sameček se opravdu snaží a nevystačí tak s vlastní produkcí. Proto imituje zpěv ostatních ptáků a nezřídka i zvuky, které zná ze svého okolí. Jednou jsou to zvuky ze stavby, jindy alarm auta, pak zase fotoaparát… Lyrochvostovi nedělá problém napodobit ani zvuk motorové pily.

 

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Lyrochvost nádherný: Král ptačích imitátorů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *