Pyrotechnika neohrožuje jen naše mazlíčky, ale i volně žijící živočichy

Pyrotechnika působí zvířatům psychické potíže

Zábavní pyrotechnika už není jen záležitostí vítání nového roku. Tím více škody dokáže napáchat. Rámusu dělobuchů a záře ohňostrojů se nebojí jen psi a kočky, ale i volně žijící živočichové, které velkolepé oslavy lidí mohou připravit i o život.

Opět nadchází doba Silvestrovského veselí. Stále více lidí propadá kouzlu barevných ohňostrojů a rachotících petard, za něž někteří nadšenci neváhají vynaložit nemalé peníze. Obliba zábavní pyrotechniky v poslední době vzrostla natolik, že ji lidé nepoužívají zdaleka jen při příležitosti vítání nového roku, ale i k rodinným oslavám v průběhu roku celého.

 

Čtěte také:

 

Která zvířata kvůli pyrotechnice nejvíc trpí?

Že má rámus pyrotechniky negativní vliv na psychiku psů, kteří mají až trojnásobně lepší sluch než člověk, je všeobecně známé a jistě se s tím setkal nejeden pejskař. Občas se psychické problémy objeví dokonce i u koček a například papoušků – v internetových diskuzích je možné najít ohlasy chovatelů, kteří si stěžují, že jim kvůli ohňostrojům uhynuli ptáci ve venkovních voliérách.

Znervózňovat může pyrotechnika i hospodářská zvířata, především pak koně. Dochází i ke zraněním vyděšených zvířat v zoologických zahradách a záchranných stanicích (byl například popsán případ, kdy si kvůli ohňostroji léčený dravec ve voliéře poranil zobák a zlomil prsní kost).

Známé jsou ale i případy, kdy vyděsila i volně žijící živočichy. Po velkých oslavách, jako je třeba právě Silvestr, bývají nacházena uhynulá, poraněná a vyděšená zvířata (například srnky a ptáci). Vyděšení volně žijící živočichové se v šoku ze světla a rámusu snaží uniknout do bezpečí a často dojde ke kolizi s vozidlem, v případě ptáků k nárazu do budov, elektrického vedení a podobně.

 

Jak ochránit zvířata před stresem z pyrotechniky

Nejlepším řešením by bylo omezení používání pyrotechniky, ale k tomu stále větší počet nadšenců asi jen tak nepřistoupí.

Pejsky a kočičky v době Silvestrovského veselí nepouštějte ven, pokud je chováte v bytě. Jestliže váš mazlíček žije trvale venku abojí se pyrotechniky, umožněte mu, aby se mohl schovat (například do garáže, na verandu a tak podobně). Dávejte pozor, aby zvíře neuteklo – snadno by se mohlo zaběhnout, nebo dokonce zranit.

Také zvířatům v bytě zajistěte vhodný úkryt – nejlépe je psům a kočkám pod nábytkem či v tmavých místech, kam neproniká světlo ohňostrojů. Psa ani kočku neutěšujte, dávali byste jim tím jen najevo, že se děje něco, čeho se oprávněně bojí. Za strach je ani netrestejte. Snažte se vyvarovat dalších stresových situací. Někdy mohou na psychiku zvířat v takovou chvíli negativně působit i návštěvy.

Je-li váš miláček vysloveně hysterický (vyje, hlasitě mňouká, počurává se nebo je dokonce agresivní), prokonzultujte věc s veterinářem. Ten případně naordinuje vhodný utišující prostředek – nemusí se jednat jen o léky, ale třeba o bylinné čaje či homeopatika.

 

Foto: Wikimedia

 

1 comment for “Pyrotechnika neohrožuje jen naše mazlíčky, ale i volně žijící živočichy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *