Odvrácená tvář Vánoc: Všude samý odpad

Vánoční odpad

Ještě před pár desítkami let patřily české Vánoce k těm nejtradičnějším. Časy se však změnily a dnes už je vnímáme ryze konzumně. Podíváme-li se na to poněkud jednostranně, je nutno konstatovat, že si Vánoce sice pořádně užíváme, ale zároveň děláme i pěkný nepořádek. Důkazem jsou přeplněné kontejnery a kanalizace ucpaná tukem po smažení kaprů a řízků.

Napadlo vás už někdy, kolik odpadu vyprodukuje vaše domácnost během svátků? Kolik plastů, igelitových tašek a balících papírů zbude po nákupech a rozbalování dárků? I když si například naše rodina na velké množství dárků nepotrpí a snažíme se být spíš skromní, nelze přehlédnout, že se jenom modrý pytel na papíry, jehož naplnění nám obvykle trvá čtyři týdny, nafoukne během pár dnů.

Občanské sdružení Educon chtělo na tento problém upozornit, a tak jeho členové před obchodní centrum Paladium v Praze umístili zajímavě zdobený stromeček. Místo klasických ozdob užili řetěz z článků z plastových lahví, plechovky, ozdoby vyrobené z krabic od džusu, mašle z igelitových tašek a tak podobně. Podle reakcí kolemjdoucích se nedá přesně odhadnout, jestli měla akce kýžený efekt, každopádně se zdálo, že aktivisté s netradičním stromkem kolemjdoucí alespoň pobavili.

Naštěstí ale podle průzkumů patříme k národům, které se při třídění odpadů o pravdu snaží, takže si můžeme alespoň oddechnout, že se naši potomci nebudou muset prodírat hromadami odpadků. Je tu ale ještě jiný problém…

 

 

Města se potýkají s tukem v kanalizaci

O Vánocích bychom asi sotva hledali domácnost, ve které se nesmaží kapr, řízky nebo klobásky. A co s olejem po smažení? Prostě ho spláchneme do dřezu nebo toaletní mísy.

Většina českobudějovických občanů udělala totéž a do odpadu vylila asi 10 tun tuku. Výsledkem byla ucpaná kanalizace, kterou město muselo nechat odbagrovat.

Pomalu tekoucí ‘tučná’ odpadní voda ale zdaleka po Vánocích netrápí jen České Budějovice, ale řadu dalších měst. Někde to vyřešili zvláštními popelnicemi, do kterých občané mohou vyhazovat lahve s použitým olejem, ale jinde tu možnost nemají. Slévat použitý olej po smažení a skladovat jej za účelem pozdějšího odvozu do sběrného dvora se leckomu nechce.

 

I takhle zkrátka mohou v důsledku vypadat nejkrásnější svátky v roce. A to už vůbec v souvislosti s jejich nároky na životní prostředí nemluvíme o spotřebované energii nebo o dopadech následných silvestrovských ohňostrojů na lidi, zvířata a přírodu. – Máme to podivné zvyklosti…