Jak se připravovali vraníci, kteří potáhnou lafetu s rakví Václava Havla?

ilustrační foto: starokladrubští vraníci

Lafetu s rakví bývalého prezidenta Václava Havla dnes na Pražský hrad dopraví šest starokladrubských vraníků. Koně se na svou čestnou roli pečlivě připravovali a cestu na Hrad si vyzkoušeli včera večer na generálce.

 

Pro tuto výjimečnou příležitost musí být zvláště vycvičení koně. Táhnout dvoutunovou lafetu v šestispřeží mohou jen klidná zvířata, která prošla zvláštním výcvikem. Vraníci jsou tedy zvyklí na hluk města, umí jezdit ve vícespřeží a vystupovat důstojně.

Ve stájích v Heřmanově Městci koníky na jejich čestnou roli připravovali už během včerejška. Vraníci dostali speciální gumové podkovy, aby kovovým kováním nepoškodili například mramorem dlážděné cesty a aby jim zároveň neklouzaly nohy. Koně také byli potřeni speciální emulzí, jejímž účelem není jen krásná lesklá srst, ale i její ochrana před deštěm.

Na lafetě se nedá sedět, takže koně budou ovládat tři jezdci v legionářských uniformách, kteří pojedou vedle ní. Další tři zaměstnanci hřebčína půjdou vedle koní. Vybraní jezdci nezastírají, že jsou nervózní, zároveň si prý ale velmi váží toho, že se výjimečné události, jako je pohřeb prvního českého prezidenta, mohou zúčastnit.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *