50 milionů slepic v EU trpí v malých klecích, chovatelé se novým normám nechtějí podřídit

slepice v nových prostornějších klecích

Zhruba 50 milionů slepic v Evropské unii stále ještě trpí v nevyhovujících podmínkách klecových chovů. Od nového roku sice začnou v rámci EU platit nové normy pro klecový chov, které by měly zajistit slepicím dostatečný prostor pro život, možnost hrabat a chodit na hřad, jenže asi desítka států (včetně našeho největšího dovozce vajec Polska) se do renovací chovů nežene.

 

Přibližně 80 procent českých chovatelů slepic už investovalo půldruhé miliardy korun do nových klecí pro slepice. Úměrně tomu stoupla i cena vajec. Desítka dalších států v unii ale s rekonstrukcí chovů nespěchá, a tak se utrpení zhruba 50 milionů slepic o něco prodlouží.

K renovaci klecových chovů se nechystá ani největší dovozce vajec pro Českou republiku – Polsko. Polští chovatelé odmítají na nové normy EU přistoupit, protože by kvůli nim prý zbankrotovali. Polské chovatele ke změně postoje ale zatím nic netlačí, protože Brusel uvažuje, že nad opozdilci ještě přimhouří oči.

Právě z klecových chovů v Polsku míří do České republiky nejlevnější vajíčka, což znevýhodňuje české chovatele, kteří se normám podřídili, investovali do prostornějších klecí a museli zvýšit cenu vajec. Ministr zemědělství Petr Bendl považuje postoj zahraničních chovatelů za ‘nelegální’. “Bude zcela na veterinární správě, aby využila svých kompetencí k postihům,” vzkazuje Petr Bendl.

 

Čtěte také:

 

Jak poznáte, z jakého chovu je vejce?

Pokud ani vám není lhostejné, jestli vejce, která kupujete, pocházejí od slepic trápených v klecích, dávejte při jejich nákupu pozor. Jak od sebe vejce rozeznáte?

Každá krabička s vejci musí podle nařízení EU nést čitelné označení, z jakého typu chovu vejce pochází (je-li z ekologického chovu, od nosnic chovaných ve volném výběhu, na podestýlce či v klecích). Mimo to každé vejce nese kód, jehož první číslo určuje typ chovu (0 – bio, 1 – vejce nosnic ve volném výběhu, 2 – vejce nosnic v halách, 3 – vejce nosnic z klecí).

 

Slepice v klecových chovech trpí

Vejce z klecových chovů jsou výrazně levnější, na což v době tíživé finanční situace slyší stále více lidí. Jejich kvalita je však mnohdy ceně úměrná a měli bychom rovněž vzít v úvahu i nevalnou kvalitu života slepic, které tato laciná vejce snášejí.

Intenzivní klecové chovy jsou pro slepice utrpením. V jedné kleci se těsní až čtyři slepice, každá z nich má prostor menší, než je plocha papíru formátu A4. Slepice v klecích mají omezený pohyb, nemohou ani roztáhnout křídla a jejich základní potřeby, jako je hřadování, hrabání a snáška na hnízdo, jsou zcela potlačeny.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *