Šalvěj lékařská: Účinná zbraň proti mnoha neduhům

šalvěj lékařská (salvia officinalis)

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je, jak je z názvu patrné, malou přírodní lékárničkou. O jejích léčebných účincích se vědělo už v antice – byla považována za symbol věčného života a léčilo se jí ledascos, ranami počínaje, přes kašel a bolavé zuby, až po epilepsii. Proč se jí tedy u nás lidově říká ‘smrtky’, je záhadou.

Šalvěj lékařská patří do čeledi hluchavkovitých a její původní domovinou je oblast Středomoří, především pak Dalmácie.

 

Na co je šalvěj dobrá?

list šalvěje lékařské (salvia officinalis)K léčebným účelům jsou používány zejména listy (v čerstvé i sušené podobě), které je prý nejlepší otrhávat v době raného květu rostliny. Jsou bohaté na silice, třísloviny, flavonoidy a hořčiny.

Čtěte také

Šalvěj pomůže při potížích se zažíváním, při nachlazení či bolestech zubů, urychluje hojení a je dobrá i na pleť a proti pocení.

Pro lepší zažívání či léčbu nachlazení (kašle, bolesti v krku) se doporučuje pít šalvějový čaj  ze dvou lžiček sušené šalvěje (je běžně k zakoupení v lekárnách) a šálku horké vody. Silnější nálev je vhodný ke kloktání při nachlazení či vyplachování dutiny ústní při bolestech zubů a potížích s dásněmi (zejména ve spojení s hřebíčkem, heřmánkem a fenyklem).

Proti pocení a k omývání pleti si můžete udělat odvar ze dvou lžic sušené šalvěje a litru horké vody. Pak je dobré se jím omývat alespoň dvakrát týdně (případně jej můžete přilévat do koupele). Můžeme zaručit, že po koupeli v šalvěji se budete cítit nádherně svěží!

 


 

Recept Heleny Růžičkové na šalvějovou tinkturu proti pocení

Lidem, kteří mají problémy s nadměrným pocením, doporučovala ve svém Bylináři herečka Helena Růžičková kromě omývání se v šalvějovém odvaru udělat si vlastní tinkturu.

Připravíte ji jednoduše z 50 gramů šalvěje zalité jedním litrem vodky. V dobře uzavřené lahvi nechejte 10 dní stát, pak vše sceďte a denně užívejte 30 kapek.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *